Sakrospinöz servikohisteropeksi operasyonunun yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Effect of sacrospinous servicohysteropexy surgery on quality of life
- Tez No: 549452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN SEYFİ AKSAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı sakrospinöz servikohisteropeksi operasyonunun hastaların postoperatif yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamız 1 Ocak 2013 ve 1 Ocak 2018 tarihleri arasında SBÜ Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Jinekoloji Kliniği'nde desensus uteri nedeniyle sakrospinöz servikohisteropeksi operasyonu uygulanan 45 hastayı kapsamaktadır. Hastaların postoperatif vajinal muayeneleri Baden-Walker Halfway sınıflaması kullanılarak yapılmıştır. Yaşam kalitesi değerlendirmesi için Pelvic Organ Prolapse Distress Inventory (POPDI-6) ve Prolapse Impact Questionnaire (POPIQ-7), Pelvik Organ Prolapsusu / İdrar İnkontinansı Cinsel Fonksiyon Sorgulaması (PISQ-12) yaşam kalitesi ölçekleri hastalara verilmiş ve tüm sorulara cevap vermeleri sağlanmıştır. POPDI-6 ve POPIQ-7 yaşam kalitesi ölçekleri için yüksek skor sağlık durumunun kötü olduğunu gösterirken PISQ-12 ölçeği için yüksek skor cinsel fonksiyonların iyi olduğunu gösterir. BULGULAR: Hastaların yaşam kalitelerinde ve cinsel fonksiyonlarında iyileşme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The main aim of the present study is investigating the effect of sacrospinous cervicocolpopexy operation on postoperative life quality, sexual function and anatomic consequenses. Material and methods: This research contains 45 patients who has sacrospinous cervicocolpopexy operation because of descensus uteri. Patients postoperative vaginal examinations has done by using Baden-Walker Halfway classification. Pelvik Organ Prolapse Distress Inventory (POPDI-6), Prolapse Impact Questionnare (POPIQ-7), Pelvic Organ Prolapse/Urinary Incontinence Sexual Questionnaire (PISQ-12) forms has given to patients and it is provided that to answer the whole questions for all patients. High scores are showing the bad health status for POPDI-6 and POPIQ-7 questionnare and good sexual functions for PISQ-12 questionnare. Statistical analysis are done with IBM SPSS Statistics ver. 23 program. Results: It is seemed that patients life quality and sexual functions became better after surgery. There is statistically significant difference between postoperative and preoperative scores for POPDI-6, POPIQ-7 and PISQ-12 questionnare.