Pelvik organ prolapsusu nedeniyle sakrospinöz fiksasyon ve laparoskopik lateral süspansiyon yapılan hastaların postoperatif üriner inkontinans üzerine etkisi ve prolapsus nüksü açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of sacrospinous fixation and laparoscopic lateral suspension, on postoperative urinary incontinence and prolapse recurrence in patients with pelvic organ prolapse
- Tez No: 807960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KILIÇÇI, UZMAN REYYAN GÖKÇEN İŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ: Pelvik organ prolapsusu (POP) bir veya birkaç pelvik organın (mesane, uterus, rektum) normal pozisyonunu kaybedip vajina içine doğru veya vajinadan dışarı sarkması olarak adlandırılır. Pelvik organ prolapsusu cinsel aktiviteyi, vücut imajını ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Semptomatik hastalarda konservatif veya cerrahi tedavi uygulanır ve tedavi seçenekleri hastanın semptomlarına ve tercihlerine bağlıdır. Pelvik organ prolapsusunu onarmak için farklı yollardan yapılan cerrahi tedavi seçenekleri mevcuttur. Prolapsus cerrahisinde son on yılda belki de en önemli gelişme, apikal desteğin başarılı bir prolapsus onarımının anahtarı olduğunun belirlenmesidir. Apikal prolapsusun cerrahi tedavisinde, Sakrospinöz ligament fiksasyonu (SSLF), doğal doku kullanılarak, vajinal yoldan yapılan bilinen ve etkili yöntemler arasındadır. Mesh kullanılarak yapılan laparoskopik lateral süspansiyon (LLS), promontoryum diseksiyonundan kaçınarak perioperatif riskleri azaltan, apikal POP onarımı için alternatif bir yaklaşımdır. Çalışmamızda apikal prolapsus cerrahisinde anatomik restorasyonu en iyi sağlayan yöntemi bulmak, postoperatif nüks oranlarını belirleyip, hayat kalitesindeki iyileşme ve de-novo üriner semptomların gelişimi açısından iki yöntemi kıyaslamak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde Ocak 2020 ve Mart 2023 tarihleri arasında opere olan 69 hastanın retrospektif, gözlemsel olarak takip edildiği kohort çalışmasıdır. POP nedeniyle SSLF ve LLS yapılan hastaların preoperatif, peroperatif ve erken postoperatif verilerine hastane veri tabanı ve hasta dosyaları taranarak ulaşıldı. Postoperatif pelvik muayene POP-Q sistemi kullanılarak yapıldı. Hastaların yaşam kalitesi, üriner inkontinans ve diğer prolapsu semptomlarının şiddeti PQoL, UDI-6, IIQ-7 ölçekleri kullanılarak değerlendirildi ve hasta memnuniyeti PGI-I ile sorgulandı. Elde edilen veriler uygun istatistksel yöntemlerle değerlendirildi. BULGULAR: 69 hastanın 35'ine SSLF, 34'üne LLS yapılmıştı. Objektif başarı oranlarında bakıldığında SSLF grubunda anterior kompartmanda objektif kür oranı %74, apikal kompartmanda %86, posterior kompartmanda %97 idi. LLS'nin anterior kompartman için objektif kür oranı %88, apikal kompartman için %97, posterior kompartman için %91 olarak bulundu. Hymene göre Aa, Ba ve C noktalarının postoperatif anatomik yerleri LLS grubunda istatistiksel olarak anlamlı oranda daha proksimalde bulundu. Yaşam kalitesi ölçeklerine bakıldığında her iki grupta da anlamlı ölçüde iyileşme vardı. Her iki grubun anlamlı ölçüde yapılan ameliyattan memnun olduğu, LLS grubunda memnuniyetin SSLF'ye göre istatistiksel olarak daha fazla olduğu bulundu. SONUÇ: Sonuç olarak SSLF ve LLS pelvik organ prolapsusunun anatomik restorasyonunda etkin ve güvenilir operasyon teknikleridir. Her iki operasyonun hayat kalitesini iyileştirme ve üriner semptomlar üzerinde de olumlu etkileri vardır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Pelvic organ prolapse (POP) is the descent of one or more pelvic organs (bladder, uterus, rectum) into or out of the vagina by losing their normal position. Pelvic organ prolapse is a condition that negatively affects sexual activity, body image and quality of life. Conservative or surgical treatment is performed in symptomatic patients, and treatment options depend on the patient's symptoms and preferences. Surgical treatment options are available in different ways to repair pelvic organ prolapse. Perhaps the most important development in prolapse surgery over the past decade is the notice that apical support is the key to a successful prolapse repair. In the surgical treatment of apical prolapse, Sacrospinous ligament fixation (SSLF) is one of the known and effective methods performed vaginally using natural tissue. The laparoscopic lateral suspension (LLS) performed by using mesh is an alternative approach for apical POP repair, which reduces perioperative risks by avoiding promontory dissection. Our study aims to find the method that provides the best anatomical restoration in apical prolapse surgery, determine postoperative recurrence rates and compare the two methods in terms of improvement in quality of life and development of de-novo urinary symptoms. MATERIALS AND METHODS: It's a retrospective and observational cohort study of 69 patients operated in Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between 2020-2023. The preoperative, perioperative and early postoperative data of the patients who underwent SSLF and LLS due to POP were accessed by scanning the hospital database and patient files. The postoperative pelvic examination was performed using the POP-Q system. The patients' quality of life, the severity of urinary incontinence and other prolapse symptoms were evaluated using PQoL, UDI-6, IIQ-7 scales and patient satisfaction was questioned with PGI-I. The obtained data were evaluated by appropriate statistical methods. RESULTS: Of the 69 patients, 35 had SSLF and 34 had LLS. The objective cure rate was 74% for the anterior compartment, 86% for the apical compartment and 97% for the posterior compartment at the SSLF group. The objective cure rate of LLS was found to be 88% for the anterior compartment, 97% for the apical compartment, and 91% for the posterior compartment. According to hymen, the postoperative anatomical locations of Aa, Ba and C points were found to be more proximal at a statistically significant rate in the LLS group. When looking at the quality of life scales, there was a significant improvement in both groups. It was found that both groups were significantly satisfied with the surgery performed, and satisfaction was statistically higher in the LLS group compared to the SSLF. CONCLUSION: SSLF and LLS are effective and reliable operation techniques in the anatomical restoration of pelvic organ prolapse. Both operations have a positive effect on improving the quality of life and urinary symptoms.