Triploid karpuz ıslahında kullanılan farklı baba ebeveyn ve erkek çiçek sayılarının tohum verim ve kalitesine etkileri
Effect of different male parents and male flower numbers on seed yield and quality of triploid watermelon breeding
  1. Tez No: 549480
  2. Yazar: PINAR ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, triploid karpuz çeşit geliştirmede bir dişi çiçeğin tozlanması için kullanılan erkek çiçek miktarlarının meyve tutumu, meyve ve tohum verimi ile kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Materyal olarak, tetraploid ST 101 ve ST 82 ana ebeveynleri ile WL 92, WL 124, WL 134, WL 216, WL 259-B, WL 235 nolu baba ebeveynler kullanılmıştır. Denemede yer alan tetraploid ve diploid ebeveynlerde bitki gelişim farklılıklarını belirlemek için bitki boyu, ana gövde çapı, boğum sayısı, yaprak uzunluğu ve genişliği parametreleri incelenmiştir. Tetraploid ana ebeveynler diploid baba ebeveynlerin 1, 2 ve 3 erkek çiçeği ile tozlanmış ve meyve tutum değerleri tespit edilmiştir. Tetraploid ve diploid ebeveynlerde çiçek tozu üretim miktarları ile çiçek tozu canlılık ve çimlenme oranları hesaplanmıştır. Ana bitkilerdeki meyve verimi, meyve ağırlığı, meyve yüksekliği, meyve çapı, meyve kabuk kalınlığı ve suda çözünebilir kuru madde değerleri belirlenmiştir. Meyvelerden çıkartılan tohumların verimleri tespit edilmiş ve tohumlarda 1000 dane ağırlığı, dolu tohum ağırlığı ve sayısı, boş tohum sayısı, embriyo/tohum oranı, kabuk/tohum oranı, tohum uzunluğu, genişliği ve kalınlığı ile çimlenme oranları incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre; bitki boyu, boğum sayısı ve gövde çapında WL 92 (sırasıyla 260.56 cm, 32.83 adet, 8.52 mm); yaprak uzunluğu ve genişliğinde ST 82 (sırasıyla 22.22 cm, 23.67 cm); meyve bağlama, meyve verimi, meyve ağırlığı, meyve yüksekliği, meyve çapı ve tohum kalınlığında ST 82 x WL 259-B (sırasıyla % 63.10, 7.62 kg, 2856.67 g, 16.70 cm, 17.61 cm, 1.97 mm), SÇKM'de ST 101 x WL 92 (% 8.99), tohum verimi, kabuk ağırlığı ve tohum çimlenme oranında ST 82 x WL 216 (sırasıyla 40.33 adet, 1.12 g, % 45.56), 1000 dane ve dolu tohum ağırlığı, boş ve dolu tohum sayısı, embriyo/tohum oranı, embriyo ağırlığı, tohum uzunluğu ve genişliğinde ST 82 x WL 134 (sırasıyla 55.12 g, 2.12 g, 40.33 adet, 143.50 adet, % 43.70, 0.12 g, 9.18 mm, 6.25 mm), çiçek tozu canlılık oranında WL 235 (% 95.53), kabuk/tohumda ST 101 x WL 124 (% 67.24), çiçek tozu üretim miktarında WL 134 daha üstün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of male flower amount used for pollination of female flower in the cultivation of triploid watermelon were investigated for fruit and seed yield and quality. As plant material, tetraploid ST 101 and ST 82 and diploid WL 92, WL 124, WL 134, WL 216, WL 259-B, WL 235 were used as parents. Plant height, main shoot diameter, number of nodes, leaf length and width parameters were investigated in order to determine plant development differences in tetraploid and diploid parents. Tetraploid parents were croossed with 1, 2 and 3 male flowers of diploid male parents and fruit setting values were determined. The amount of pollen production, viability and germination rates of tetraploid and diploid parents was calculated. Fruit yield, fruit weight, fruit height, fruit diameter, fruit skin thickness and total soluble soilds were determined. The yields of seeds extracted from the fruits were determined and 1000 seed weight, full seed weight and number, abortive seed number, embryo / seed ratio, skin / seed ratio, seed length, width and thickness and germination rates were investigated. According to research findings; plant height, number of nodes and shoot diameter WL 92 (260.56 cm, 32.83, 8.52 mm, respectively); leaf length and width ST 82 (22.22 cm, 23.67 cm respectively); fruit setting, fruit yield, fruit weight, fruit height, fruit diameter and seed thickness ST 82 x WL 259-B (63.10%, 7.62 kg, 2856.67 g, 16.70 cm, 17.61 cm, 1.97 mm respectively), ST 101 x WL 92 in total solible solids (8.99%), seed yield, testa weight and seed germination rate were determined in ST 82 x WL 216 (40.33, 1.12 g, 45.56%), 1000 grains and full seed weight, abortive and full seed number, embryo / seed ratio, embryo weight, seed length and width in ST 82 x WL 134 (55.12 g, 2.12 g, 40.33, 143.50 pcs, 43.70%, 0.12 g, 9.18 mm, 6.25 mm respectively), pollen viability in WL 235 (95.53%), in testa / seed in ST 101 x WL 124 (67.24%), in the amount of pollen production in WL 134 superiority was determined.