Yeni bazı kavun anaçlarının kantalop kavunlarında bitki gelişimi, verim ve kaliteye etkileri
The effects of new melon rootstocks on the plant growth, yield and quality in cantaloupe melons
  1. Tez No: 549481
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada serada askıda kavun yetiştiriciliğinde Calinex Fı ve Citirex Fı kavun çeşitlerinin üç türlerarası melez kabak anacı ile kendi kökleri üzerine aşılanmasının bitki boyu, ana gövde çapı, boğum sayısı gibi bitki büyüme parametreleri ile; verim ve bazı meyve özellikleri (ortalama meyve ağırlığı, meyve çapı, meyve yüksekliği, çekirdek evi çapı, çekirdek evi yüksekliği, et kalınlığı, et sertliği, kabuk kalınlığı ve SÇKM) üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre, incelenen bitki büyüme parametreleri açısından kabak anaçları üzerine aşılama, kontrole göre bitki gelişimini artırmış; denemede yer alan çeşitlerden ise Calinet Fı, Citirex Fı'e göre daha güçlü bitki gelişimine sahip olmuştur. Verim bakımından anaç etkisi önemsiz bulunurken, çeşitlerden Calinet Fı'in verimi (4.44 kg/m2), Citirex Fı'in veriminden (3.80 kg/m2) daha yüksek bulunmuştur. Calinet Fı'de ortalama meyve ağırlığı (1158.81 g) ve meyve çapı (12.76 cm), Citirex Fı'den (sırasıyla 970.98 g ve 12.02 cm) daha yüksek kaydedilmiştir. Meyve yüksekliği, et kalınlığı ve meyve eti sertliği uygulamaları anaç ve çeşit uygulamalarından etkilenmemiştir. Meyve kabuk kalınlığı kendine aşılı uygulamada en kalın, No: 3 anacı üzerine aşılı uygulamada ise en ince olarak tespit edilmiştir. Suda çözünebilir kuru madde içeriği kabak üzerine aşılı uygulamalarda, kontrole göre daha düşük çıkmış olmakla birlikte, en düşük SÇKM bile % 10.32'nin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, plant growth parameters such as plant length, main shoot diameter, number of nodes; yield and some fruit characteristics (average fruit weight, fruit diameter, fruit height, cavity diameter, cavity length, flesh thickness, flesh firmness rind thickness and TSS) were investigated in greenhouse hanging melon cultivation of Calinex Fı and Citirex Fı melon cultivars grafted on their roots and three types of interspecific hybrid pumpkin rootstocks. According to the research results, grafting on the pumpkin rootstocks in terms of the plant growth parameters examined increased plant growth according to the control; Calinet Fı has a stronger plant growth than Citirex Fı. In terms of yield, the effect of the rootstock was insignificant, while the yield of the Calinet Fı (4.44 kg/m2) was higher than the yield of Citirex Fı (3.80 kg/m2). The average fruit weight (1158.81 g) and fruit diameter (12.76 cm) in Calinet Fı were higher than the Citirex Fı (970.98 grams and 12.02 cm, respectively). Fruit height, flesh thickness and fruit hardness were not affected by rootstocks and cultivars. The thickness of the fruit rind was determined to be the thickest in the self-grafted application, and the most thin in the grafting application on the rootstock No. 3. The total soluble solid content was lower in the grafted applications than in the control, but the lowest TSS was higher than 10.32%.