Gümrük vergisi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözüm yolları
Solutions of the customs tax disputes in the administrative stage
- Tez No: 549495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gümrük idaresi ile yükümlüler arasında gümrük mevzuatında düzenlenen konular üzerine çatışma çıkması, gümrük uyuşmazlığı olarak adlandırılmaktadır. Vergi Usul Kanunu (VUK)'nun 2'nci maddesine göre gümrük vergileri VUK kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu sebeple, gümrük vergilerinin uygulama usul ve esasları 4458 sayılı Gümrük Kanunu'nda düzenlenmiştir. Gümrük tarife cetvelinden doğan uyuşmazlıklar, gümrük rejimleri uygulamasından doğan uyuşmazlıklar, eşyadan kaynaklanan teknolojik uyuşmazlıklar, gümrük istisna ve muafiyetlerinden doğan uyuşmazlıklar, gümrük idaresince vergi ile ilgili olmayan işlemler için kesilen cezalar gümrük vergisi uyuşmazlıklarına verilebilecek örneklerdendir. Gümrük vergilerinden kaynaklı uyuşmazlıkların çözümünde kanun koyucu öncelikli olarak itiraz veya uzlaşma yoluyla idari süreci zorunlu kılmıştır. İdari süreçte çözümlenemeyen uyuşmazlık idari yargıda dava açılması yoluyla yargısal sürece taşınabilmektedir. Uygulanan bu yöntemin mahkemelerin yoğunluğunu azaltmakta ve alacağın daha hızlı tahsilini gerçekleştirdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Conflict between the customs administration and the obliged parties on the matters regulated by the customs legislation is called the conflict. Customs duties are excluded from the scope of this law in accordance with the second article of the Tax Procedure Law. Therefore, the procedures and application principles of customs duties are set out in the Customs Law No. 4458.Conflicts arisen from customs tariff scale, disputes arising from the application of customs regimes, technological conflicts arising from goods, customs disputes arising from customs exclusions and exemptions, customs penalties imposed by the customs administration for transactions not related to tax are examples that can be given to customs tax disputes.In the resolution of disputes arising from customs duties, the legislator has made the administrative process mandatory, primarily through objection or conciliation. The dispute which cannot be solved in the administrative process can be brought to the judicial process by opening a case in the administrative courts. This method decreases the intensity of the courts and it is seen that the receivable has a faster collection.