Gümrük vergisi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözüm yolları ve Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenen idari çözüm yolları ile karşılaştırılması
Administrative solutions of the customs duty disputes and the comparison of these solutions with the administrative solutions in Tax Procudure Law
- Tez No: 423678
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Gümrük vergisi, dış ticarete konu eşyanın değeri veya miktarı üzerinden alınan, genel bütçeye katkı sağlamakla birlikte asıl olarak ekonomi politikası aracı olan bir vergidir. Her vergide olduğu gibi gümrük vergisi de daha önceden belirlenmiş kurallara göre tahsil edilmektedir. Gümrük idaresinin veya yükümlülerin belirlenen bu kurallara uymaması, taraflar arasında anlaşmazlığa sebep olmaktadır ki buna gümrük vergisi uyuşmazlıkları denilmektedir. Bu uyuşmazlıkların idari aşamadaki çözüm yolları ise itiraz, kimyevi tahlil sonuçlarına itiraz, uzlaşma, pişmanlık bildirimi ve geri verme/kaldırma müesseseleridir. Gümrük vergileri hariç genel bütçeye giren diğer vergi, resim ve harçlara ilişkin olarak Vergi Usul Kanunu'nda yer verilmiş olan idari çözüm yolları ise hata düzeltme, uzlaşma, pişmanlık bildirimi ve cezalarda indirimdir. Karşılaştırma, karşılaştırılan hususların benzerliklerinin ve farklılıklarının, olumlu ve olumsuz yanlarının görülebilmesini sağlar. Bu çalışmada da, gümrük vergisi uyuşmazlıkları için mümkün olan idari çözüm yolları ile Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenmiş olan idari çözüm yolları karşılaştırılarak, bu çözüm yollarının benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Customs duty is a tax which is levied based on the worth and the quantity of foreign trade goods and actually economy policy instrument besides contributing to general budget. Like the other taxes, customs duty is also collected according to the predetermined rules. Violation of these rules by either administration of customs or taxpayers causes disputes beetween parties which are called customs duty disputes. Settlement of these disputes in administrative stage are the instutions of objection, objection to the results of chemical tests, conciliation, notification of regret and payback/removal. The administrative solutions in Tax Procedure Law regarding the other taxes, duties and charges which are included in general budget except customs duty are error correction, conciliation, notification of regret and reduction in penalty. Comparison makes sure to see the similarities and the differences, the negative and the positive aspects of the matters. In this thesis, it is tried to compare the similarities and the differences beetween the administrative solutions for customs duty disputes and the administrative solutions in Tax Procedure Law and explain the similarities and the differences of these solutions.