BİST sürdürülebilirlik endeksinde yer alan imalat sektöründeki işletmelerin kurumsal sürdürülebilirlik seviyelerinin karşılaştırılması
A comparison of the corporate sustainability performance of companies in the manufacturing sector on the BİST sustainability index
- Tez No: 549508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH SEZEN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kurumsal Sürdürülebilirlik; işletmelere sağladığı finansal faydalar, artan itibar ve tüketicilerden gelen sosyal ve çevresel ürün/hizmet talepleri nedeniyle, işletmelerde son derece önemli bir kavram haline gelmiştir. Bu kavram işletmelerin; hammadde kaynaklarının, tedarik zincirinin, üretim yöntemlerinin, dağıtım ağının ve müşteri ilişkilerinin incelemesini gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı, BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin Kurumsal Sürdürülebilirlik seviyelerini belirlemek ve karşılaştırma yapılmasına imkân sağlamaktır. Bu çalışmaya dâhil edilen sekiz işletmenin 2016 yılı sürdürülebilirlik raporları ve finansal raporlarından her bir işletme için sosyal, çevresel ve ekonomik göstergeler doğrultusunda veriler toplanmıştır. Veriler, Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden biri olan TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu yöntem kullanılarak; işletmelerin sürdürülebilirlik düzeyini belirlemek için, sürdürülebilirlik boyutlarından her biri (sosyal, çevresel ve ekonomik) ayrı ayrı incelenmiş ve daha sonra üç boyut birlikte araştırılmıştır. Sosyal boyutta ilk sırada yer alan işletme Ford Otosan olarak belirlenirken, çevresel açısından en sürdürülebilir işletme Otokar olarak saptanmıştır. En iyi ekonomik performans, Arçelik tarafından gösterilmiştir. Üç boyutu bir arada değerlendirilirken en iyi Kurumsal Sürdürülebilirlik performansını gösteren işletme Arçelik olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate Sustainability has become a highly important concept in companies due to the financial benefits, higher brand prestige and increased demands from consumers for socially and environmentally responsible products and services. This concept forces companies to examine its raw material sourcing, supplier chain, production methods, distribution network and customer relations. This study aimed to determine the Corporate Sustainability performance and allow the comparison of companies in the manufacturing sector listed on the BİST Sustainability Index. Data were collected from the 2016 financial reports and sustainability reports of the eight companies included in this study using social, environmental and economic indicators for each company and analysed using TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution), a Multiple-Criteria Decision-Making technique. Using this technique, each of the sustainability dimensions (social, environmental and economic) were individually investigated and subsequently the three dimensions were investigated together to determine the companies' overall sustainability level. The company ranked first in the social dimension was Ford Otosan while the most sustainable environmental company was determined to be Otokar. The best financial performance was shown by Arçelik. On comparison of the three dimensions together, the company which showed the best overall Corporate Sustainability performance was Arçelik.