Son görev: Cenaze törenleri, haberleştirilmesi ve gazetelerde sunumu
The last assignment: The funeral rites, it's reporting as news and presentation on the newspapers
  1. Tez No: 549515
  2. Yazar: CİHANGİR FURKAN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İnsanların hem haber alma hem eğlenme ihtiyacını karşılama görevini üstlenen gazeteler, ilgi çekici içerikte haberlere ağırlık vermektedir. Bir olay haberleştirilirken, haber değer etmenleri ve unsurları, kaynak kullanımı gibi habercilik kurallarını gözetmek gerekmektedir. Ancak haberler, okuyucunun ilgisini çekecek kişi ve olayları konu edinirken magazinleşmekte ve bir popüler kültür ürünü haline gelmektedir. Bunun sonucunda haberler bağlamından kopmakta, haber dili ve üslubuna uygun olmayan metinler, fotoğraflar gazetelerde yer almaktadır. Bu tez çalışması da habercilik kuralları çerçevesinde cenaze törenine ilişkin haberlerin gazetelerde nasıl sunulduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir. Buna bağlı olarak çalışmaya konu olan cenaze törenine ilişkin haberlerin de hem magazinleşmeyle hem de popüler kültürün özellikleriyle benzerliklerini incelemek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Newspapers, which take on the task of meeting the need for both news and entertainment, focus on news in interesting content. When reporting an event, it is necessary to observe the rules of journalism, such as news value factors and elements, resource use. However, the news becomes a magazine and becomes a popular culture product when it comes to people and events that will interest the reader. As a result, the news is detached from the context, the news language and style inappropriate text, photos are located in newspapers. This study aims to reveal how news about the funeral is presented in newspapers within the framework of journalism rules. Therefore, it is necessary to examine the similarities of the news about the funeral that is the subject of the study with both the magazineization and the features of the popular culture.