Türk Ceza Kanunu'nda intihara yönlendirme suçu
The crime of directing suicide in Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 549518
  2. Yazar: AYŞEGÜL HUYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BATUHAN BAYTAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada Türk Ceza Kanunu'nda İntihara Yönlendirme Suçu incelenmiştir. İntihar fiilinin kendisi suç teşkil etmediği halde, intihar fiiline şerik olarak katılan kişilerin hareketlerinin bağımsız bir suç tipi olarak düzenlenmesi nedeniyle bu suçun kendine özgü bir yapısı söz konusudur. Bu kapsamda intihara yönlendirme suçunun düzenlendiği 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 84. maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarında ayrı suçlara yer verildiğinden, söz konusu hükümlerin de incelenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the crime of directing suicide in Turkish Criminal Code has been examined. Despite the action of committing suicide itself is not regarded as a crime, this crime is sui generis, since the actions of those who participate in the suicidal action as an accomplice are regulated as an independent type of crime. Since separate crimes were mentioned in 3rd and 4th paragraphs of the Article 84 of Turkish Criminal Code No. 5237, which regulates the crime of directing suicide within this scope, it is also important to examine these provisions as well.