Çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığına yönelik algılar
Perceptions of gender discrimination in working life
  1. Tez No: 549517
  2. Yazar: YASEMİN AKKABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Modern bir toplumun oluşumunda çok önemli bir yere sahip olan kadın olgusu; araştırılması, tartışılması ve çözüm bulunması gereken önemli bir toplumsal sorundur. Her ülkenin ekonomik, kültürel ve sosyal yapısının değişkenlerine göre kadınların yaşamış oldukları sorunlar çeşitlenmekte ve güçlenmektedir. Toplumun, bireysel ve kültürel farklılıkları nedeniyle cinsiyete olan algıları da değişmektedir. Cinsiyet, insanın doğuştan sahip olduğu biyolojik ve fizyolojik özellikleridir. Toplumsal cinsiyet ise bireyin yaşamış olduğu toplumun kültürüne, değerlerine göre değişen normlar olarak ifade edilmektedir. Bu tez çalışmasında cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramları ve bu kavramların arasındaki farklılıkları, toplumsal cinsiyet rollerinin oluşumu ve nasıl algılandığı araştırılmıştır. Sosyalleşme sürecinde kazanılan toplumsal cinsiyet rolleri sosyal hayatta kadına ve erkeğe, tutumlar ve davranışlar belirlediği gibi çalışma hayatında da cinsiyetinden dolayı kadına ve erkeğe atfedilen geleneksel cinsiyet rollerine uygun davranılması beklenilmekte ve bu durum cinsiyet ayrımcılığına neden olmaktadır. Çalışma hayatında cinsiyete dayalı ayrımcılığın en önemli yansıması iş tanımlarının kadın işi ve erkek işi olarak ayrılmasıdır. Kadınların, eğitim ile başlayan mesleki yönelim, işe alma, yükseltilme, ücretlendirme ve sosyal haklardan yararlanma konularında yaşamış oldukları sorunlar cinsiyet ayrımcılığının önemini artırmaktadır. Çalışma hayatında yaşanan cinsiyete dayalı ayrımcılık konuları bu çalışmada teorik olarak incelenmiş ve yapılan anket uygulaması ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of women who has a very important place in the formation of a modern society; is an important social problem that needs to be explored, discussed and solved. According to the variables of economic, cultural and social structure of each country, the problems experienced by women are varied and strengthened. Because of the individual and cultural differences of the society, the perception of gender changes. Gender is the congenital biological and physiological characteristics of human. Social gender is expressed as norms that vary according to the culture and values of the society that the individual has lived. In this thesis, gender and social gender concepts and differences between these concepts, formation of social gender roles and how they are perceived are investigated. The gender roles gained in the socialization process are determined by attitudes and behaviors to men and women in the social life and therefore it is expected to be treated in accordance with the traditional gender roles attributed to men and women in the work life and this leads to gender discrimination. The most important reflection of gender-based discrimination in working life is the separation of job descriptions from women's work and men's work. The problems experienced by women in terms of occupational orientation, recruitment, promotion, remuneration and social rights that have started with education increase the importance of gender discrimination. In this study, the issues of discrimination based on gender in work life are examined theoretically and analyzed with the questionnaire.