Obez çocuklarda serum nörotensin düzeyinin metabolik parametreler ve yeme davranışı ile ilişkisi
The relation of serum neurotensin levels with metabolic parameters and eating behavior in obese children
- Tez No: 549550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ÇATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Obez çocuklarda serum nörotensin düzeyinin metabolik parametreler ve yeme davranışı ile ilişkisi Giriş: Nörotensin (NT), santral ve instestinal etkileri olan 13 aminoasitlik bir peptiddir. İntestinal ve gastrik motiliteyi azalttığı, pankreas ve safra asidi salınımını düzenleyerek yağ emilimini artırdığı gösterilmiştir. Bunun yanısıra, santral sinir sisteminden de salınan NT'in anoreksijenik etkisinin olduğu bildirilmektedir. Literatürde, deneysel ve erişkin obez çalışmalarında serum/plazma NT düzeyleri ile ilgili çelişkili sonuçlar raporlanmıştır. Amaç: Bu çalışmada, obez çocuklarda serum NT düzeyinin (i) metabolik ve antropometrik parametreler ile ilişkisinin, (ii) tıkınırcasına yeme bozukluğu (TYB) patogenezindeki rolünün ve (iii) besin tüketimi/tercihi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 12-17 yaş arasında kilo artışı şikâyeti ile başvuran ve vücut kitle indeksi (VKİ) >95p olan adolesan olgular ile yaş ve cinsiyet açısından benzer olan VKİ 3-85p olan sağlıklı adolesanlar alındı. Tüm olguların, antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal analizleri [açlık kan glukoz, insülin, lipid profili, insülin direnci, serum NT, ghrelin ve leptin düzeyleri] yapıldı. Vücut yağ analizi biyoelektrik impedans cihazı ile değerlendirildi. Tüm olgularda, TYB varlığı ve üç günlük besin tüketimleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya, 65 obez (32'si kız, 14,6± 1,4 yaş) ve 65 sağlıklı adolesan (32'si kız, 14,6 ± 1,5 yaş) olgu dahil edildi. Obez grupta, VKİ, VKİ standart sapma skoru (SDS), bel çevresi, yağ yüzdesi, yağ kitlesi, açlık insulin, insülin direnç indeksi, trigliserid, leptin ve NT değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek, ghrelin düzeyi ise anlamlı olarak düşük saptandı. Obez grupta, leptin, ghrelin ve NT düzeyleri insülin direnci ve TYB varlığına göre karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Obez ve kontrol gruplarında serum NT düzeyi ile antropometrik ve metabolik parametreler ya da besin tüketim miktarı arasında ilişki saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları obez grupta yüksek saptanan NT'in intestinal lipid emilimini artırarak obezite etyopatogenezinde rol oynayabileceğini düşündürmüştür. Bununla birlikte, anoreksijenik etkili olduğu bilinen NT düzeyinin obezlerde yüksek saptanmasına rağmen anoreksijenik etkisinin gözlenmemesi hipotalamik düzeyde NT direncinin varlığını ve kompansatuvar NT artışını düşündürmüştür. NT'in TYB üzerine aşikâr etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Anahtar kelimeler; obezite, çocuk, nörotensin, leptin, ghrelin, tıkınırcasına yeme bozukluğu
Özet (Çeviri)
The relation of serum neurotensin levels with metabolic parameters and eating behavior in obese children INTRODUCTION: Neurotensin (NT) is a 13 amino acid peptide with central and intestinal effects. It has been shown to decrease intestinal and gastric motility, increase the absorption of fat by regulating the release of pancreas and bile acid. In addition, it is reported that there is also an anorexigenic effect of the NT released from the central nervous system. In the literature, conflicting results related to serum/plasma NT levels were reported in experimental and adult obese studies. OBJECTIVE: In this study, we aimed to evaluate the effect of serum NT level (i) on metabolic and anthropometric parameters in obese children, (ii) its role in binge eating disorder (BED) pathogenesis and (iii) on food consumption / preference. MATERIALS AND METHODS: The study included adolescents with a body mass index (BMI)> 95p who presented with weight gain between 12-17 years of age and healthy adolescents with a BMI of 3-85p, similar in age and gender. Anthropometric measurements and biochemical analyzes [fasting blood glucose, insulin, lipid profile, insulin resistance, serum NT, ghrelin and leptin levels] were performed in all cases. Body fat analysis was evaluated with bioelectric impedance device. In all cases, the presence of BED and three-day food consumption were evaluated. RESULTS: Sixty-five obese (32 girls, 14,6 ± 1,4 years) and 65 healthy adolescents (32 girls, 14,6 ± 1,5 years) were included in the study. In obese group, BMI, BMI standard deviation score (SDS), waist circumference, fat percentage, fat mass, fasting insulin, insulin resistance index, triglyceride, leptin and NT levels were significantly higher and ghrelin level was significantly lower than the control group. When the levels of leptin, ghrelin and NT were compared in terms of insulin resistance and the presence of BED in the obese group, no statistically significant difference was found. Serum NT level was not related with anthropometric or metabolic parameters and food consumption levels in obese and control groups. CONCLUSION: Our results suggest that high NT levels may play a role in the etiopathogenesis of obesity by increasing intestinal lipid absorbtion. However,despite the high NT level in the obese group, no anorexigenic effect was observed suggesting hypothalamic NT resistance (compensatory NT increase). It is observed that NT effect on BED is not obvious. KEY WORDS: Obesity, child, neurotensin, leptin, ghrelin, binge eating disorder KEY WORDS: Obesity, child, neurotensin, leptin, ghrelin, binge eating disorder