Meme tümörlerinin moleküler alt tiplerine göre (luminal a, luminal B, HER2-pozitif ve triple-negatif) hipoksi ile indüklenebilir faktör-1 alfa (HIF-1α ) ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of hypoxia-inducible factor-1 α (HİF-1α) expression according to the molecular subtypes (luminal A, luminal B, her2-positive, triple-negative) of breast cancer
  1. Tez No: 549568
  2. Yazar: HATİCE CEREN SAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLDEN DİNİZ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Hipoksiyle indüklenebilir faktör-1α (HIF-1α), oksijen algılama mekanizmasının en önemli parçalarından biridir. Tümöral dokularda büyüme hızını olumsuz yönde etkilerken, metastaz yeteneğini arttırır. Bu çalışmada, HIF-1α ekspresyonu ve meme karsinomlarının moleküler alt tipleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Formalinle fikse edilmiş parafine gömülü 205 meme karsinomu örneğinde HIF-1α ekspresyonu çalışıldı, farklı patolojik ve klinik parametrelerle ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: İmmünhistokimyasal olarak 135 olguda (% 65,9) nükleer HIF-1α ekspresyonu saptandı. İstatistiksel olarak ER reseptörü oranı HIF-1α pozitif olgularda, HIF-1α negatif olgulardan anlamlı şekilde yüksekti (p= 0,023). HIF-1α negatif olgulardaki in situ komponent yüzdesi istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha büyüktü (p=0,033). Sonuç: Sonuç olarak bu çalışmada meme tümörlerinde HIF-1α ekspresyonu ile duktal karsinoma in situ arasındaki zıt ilişki ve ER reseptörü oranı arasındaki ilişki gösterilmiştir. Bu doğrultuda bakıldığında, HIF-1α ekspresyonu değerlendirmesi, meme kanseri hastaları arasında prognozu belirlemede etkin bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypoxia-inducible factor-1α (HIF-1α) is one of the most important components of the oxygen sensing mechanism. It increases the growth rate in the tumor tissues and increases the ability of metastasis. In this study, we aimed to investigate the relationship between HIF-1α expression and the molecular subtypes of breast carcinomas. Material and Method: Formalin-fixed paraffin embedded 205 breast carcinoma samples were studied for HIF-1α expression and their relationship with different pathological and clinical parameters were evaluated. Results: Nuclear HIF-1α expression was detected in 135 patients (65.9%) immunohistochemically. Statistically, ER receptor ratio was significantly higher in HIF-1α positive patients than in HIF-1α negative cases (p = 0.023). In situ component percentage in HIF-1α negative cases was statistically significantly higher (p = 0.033). Conclusion: In this study, the relation between HIF-1α expression and ductal carcinoma in situ in the breast tumors and the relationship between ER receptor ratio and breast cancer were shown. HIF-1α expression may be an effective method in determining prognosis among breast cancer patients.