Meme tümörlerinin moleküler alt tiplerine göre(luminal A, luminal B, her2-pozitif ve triplenegatif) PD-L1 ve FOXP3 ekspresyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of PD-L1 and FOXP3 expressions according to themolecular subtypes (luminal A, luminal B, her2-positive, triplenegative) of breast cancer
  1. Tez No: 627957
  2. Yazar: ÖZGE KAYA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLDEN DİNİZ ÜNLÜ, DR. GÜLEN GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Meme kanseri dünya genelinde kadınlar arasında en sık görülen kanserdir ve kansere bağlı ölümlerin ikinci sık nedenidir. Meme kanserlerinin tümörgenezinde PD-L1 ve FOXP3'ün rolleri göreceli olarak daha az değerlendirilen konulardır. Bu çalışmanın amacı, meme kanserlerinde PD-L1 ekspresyonlarının prognostik değerlerini belirlemek ve tümör mikro-çevresinde FOXP3 pozitif T reg hücrelerinin varlığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 2011-2014 yılları arasında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Laboratuvarında tanı konulan 210 meme kanseri hastası dahil edildi. Bulgular: Bu seride moleküler özelliklere göre 66 (% 31,4) Luminal A, 80 (% 38,1) Luminal B, 46 (% 21,9) Her2 pozitif ve 18 (% 8,6) triple negatif tümör vardı. Ortalama yaş 55,46 ± 12,5 yıl olup, hastalar ortalama 61,9 ± 20,6 ay boyunca takip edildi. Sadece 6 olguda (% 2,9), tümör hücrelerinde zayıf PDL1 membranöz ekspresyonu vardı. Buna karşılık 15 olguda (%7,1) PD-L1 pozitif yangısal hücreler izlendi. PD-L1 ekspresyonu ile sağkalım arasında anlamlı ilişki bulunmadı (p = 0,660). On dört (% 6,7) olguda FOXP3 pozitif lenfosit vardı. FOXP3-pozitif hücre aralığı 1 ila 30/ BBA arasındaydı. Sağkalım süresi ile Treg hücre varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktu (p = 0,077).
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is the most common cancer among women and is the second frequent cause of cancer- releated deaths worlwide. The roles of PD-L1 and FOXP3 in tumorigenesis of breast cancers are relatively less evaluated topics. The aim of this study is to determine the prognostic values of PD-L1 expressions in breast cancers and to detect the presence of FOXP3- positive Treg cells in tumor microinviroment. Material and Method: This study included 210 females with breast cancer who had been histopathologically diagnosed in Pathology Laboratory of Tepecik Education and Research Hospital between the years 2011, and 2014. Results: In this series, there were 66 (31.4%) Luminal A, 80 (38.1%) Luminal B, 46 (21.9%) Her2 pozitive, and 18 (8.6%) triple negative tumors according to the molecular features. The mean age is 55.46± 12.5 years and the patients were followed up for a mean period of 61.9± 20.6 months. In only 6 cases (2.9%), there were weak membranous expressions of PD-L1 in tumor cells. However, PD-L1- positive inflammatory cells were seen in 15 tumors (7.1 %). There was no significant relationship between PD-L1 expression and survival (p= 0,660). In 14 (6.7%) cases, there were FOXP3- positive lymphocytes. Range of FOXP3- positive cells were between 1 and 30/ HPF. There was no statistically significant association between the survival times and presence of T regs (p=0.077).