Esentepe (Çankırı) heyelanlı bölgesinin duraylılık değerlendirmesi ve iyileştirme önerileri
Stabilility evulation and improvement proposals of landslides in Esentepe site (Çankırı city)
  1. Tez No: 549599
  2. Yazar: TUĞBANUR YURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tez çalışması ile Çankırı İli, Merkez İlçesi Esentepe Mahallesi'nde bulunan doğal yamaçların duraylılık analizlerinin yapılması ve alınması gereken önlemlerin detaylandırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda jeolojik- jeoteknik araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışma sahasında gözlenen birimler alttan üste doğru Oligosen-Eosen yaşlı İncik Formasyonu, Miyosen yaşlı Bayındır ve Bozkır Formasyonları ile Kuvaterner çökellerinden oluşmaktadır. Heyelanlı saha Bayındır Formasyonu ve Kuvaterner çökellerinde gözlenmiştir. Heyelan, ana zemin olan jips ara katkılı az kumlu siltli kil birimler üzerindeki yamaç molozlarında meydana gelmiştir. Analiz için kullanılan Slide 5.0 bilgisayar paket programında Bishop ve Janbu yöntemleri kullanılarak sahada oluşturulan 4 hat için en düşük güvenlik katsayıları (GS) hesaplanmıştır. Hat 1 statik koşul için GS:1.88, dinamik koşul için GS:1.05, Hat 2 statik koşul için GS:0.97, dinamik koşul için GS:0.51, Hat 3 statik koşul için GS:0.75, dinamik koşul için GS:0.50, Hat 4 statik koşul için GS:0.74, dinamik koşul için GS:0.39 olarak hesaplanmıştır. Çalışma sahasında heyelan hareketlerini izlemek için kurulan inklinometre ölçüm sonuçları ve sahadaki incelemeler sonucu heyelan hareketlerine bağlı bir deformasyona rastlanmamıştır. Ancak arazi gözlemleri sahada muhtelif yerlerde gerilme çatlaklarının olduğu ve bazı bölgelerde hareketin başladığını ortaya koymuştur. Bu çalışmalar neticesinde teze konu olan sahadaki yamaçların uzun dönemde duraylılıklarının sağlanabilmesi, olası heyelan tehlikelerini ortadan kaldırması amacıyla heyelan kesiti genişliğinin 1/3 oranında gerisine jeoteknik iyileştirme yöntemlerinden biri olan fore kazık yöntemi önerilmiş ve bir mühendislik projesi olarak detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, it is aimed to analyze the stability of the natural slopes in the Esentepe District of Çankırı Province and to elaborate the measures to be taken. For this purpose, geological-geotechnical investigations were carried out. The units observed in the study area consist of Oligocene-Eocene aged İncik Formation, Miocene aged Bayındır and Bozkır Formations and Quaternary deposits from bottom to top. The landslide site was observed in the Bayındır Formation and the Quaternary deposits. Landslide has been occured in slope debris on low sandy silty clay units with gypsum interlayers. In order to analyze the slope stability of the natural slopes the Slide 5.0 software program was used to take necessary measures. The lowest factor of safety (FS) values were calculated for the 4 lines which were generated in the field by using Bishop and Janbu methods. For Line 1 static condition FS: 1.88, dynamic condition FS: 1.05, Line 2 static condition FS: 0.97, dynamic condition FS: 0.51, Line 3 static condition FS: 0.75, dynamic condition FS: 0.50, Line 4 static condition FS: 0.74, dynamic condition FS: 0.39. In consequence of inclinometers which were established to monitoring landslide movements and field investigation results of the measurements show that there was no deformation related to landslide movements. However, the field observations revealed that there were tension cracks at various places and some regions started to move. As a result of these studies, the bore pile method, which is one of the geotechnical improvement methods, has been proposed to be 1/3 of the landslide cross section width, in order to ensure the long term stability of the naturel slopes and eliminate the potantial landslide hazards. Due to this reasons an engineering project has been detailed for the geotechnical improvement of bore pile method.