Sivas Esentepe mahallesinde kentsel dönüşümün sosyolojik yansımaları
Sociological reflections of urban transformation in Sivas Esentepe neighborhood
  1. Tez No: 595030
  2. Yazar: ŞULE EKİNCİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kentsel dönüşümün temelleri Avrupa'da sanayi devrimi ve II. Dünya Savaşı sonrasında atılmıştır. Çünkü savaş kentlere büyük hasar bırakmıştır. Sanayi devrimi sonrası ise tarımdan makineleşmeye geçiş sürecinde insanlar iş bulma imkânıyla kırdan kentlere göç etmiş ve bu göçler sonrasında gecekondulaşma meydana gelmiştir. Bu göçlerle birlikte Avrupa artık kenti yenilemeye yani kentsel dönüşüme ihtiyaç duymuştur. Kentsel dönüşüm projelerinin Avrupa'da başlaması ve uygulanması Türkiye'ye de açık olarak yansımıştır. Avrupa'nın sanayisinden etkilenen Türkiye'de de ekonomik olarak gelişebilmek için makineleşmeyi beraberinde getirmiştir ve göçlerin yoğun olarak yaşandığı görülen Türkiye'de de gecekondulaşma açık olarak kendini göstermiştir. Yoğun göç nedeniyle kentte oluşan çarpık kentleşmeyi düzenlemek amacıyla uygulanan kentsel dönüşüm projeleri daha sonraki yıllarda bunun niteliği olarak sanayi alanlarını da etkilemiştir. İlk başlarda gecekondu alanlarını ve tarihi yapıları yeniden düzenlemek için uygulanan proje sonra sanayinin kent alanlarını terk etmesi açısından canlılığını kaybetmiştir. Kentsel dönüşüm projeleri koruma, iyileştirme, yenileme ve kentsel yenileme şeklinde uygulanmaktadır. Bu çalışmada Sivas Esentepe mahallesinde uygulanan kentsel dönüşüme yer verilmiş ve burada uygulanacak olan ya da uygulanan projenin halkı sosyo-ekonomik olarak etkileyip etkilememesi ve halkın bu proje hakkında görüşleri konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The basis of urban transformation is the industrial revolution in Europe and II. It was thrown after World War II. Because the war left great damage to the cities. After the industrial revolution, in the transition from agriculture to mechanization, people migrated from rural areas to cities with the possibility of finding a job. With these migrations, Europe now needed urban renewal. Urban renewal projects and the start of implementation in Europe is reflected in the clear to Turkey. In Turkey, European industry is also affected by the mechanization has brought to economically develop and migration of an intensely seen in Turkey as well as squatters showed himself open. Urban transformation projects implemented in order to regulate the distorted urbanization in the city due to intensive migration have affected the industrial areas as a feature of this in later years. The project, which was initially applied to reorganize the slum areas and historical buildings, then lost its vitality in terms of leaving the urban areas of the industry. Urban transformation projects are implemented in the form of conservation, rehabilitation, renewal and urban renewal. In this study, urban transformation implemented in Sivas Esentepe neighborhood is discussed and whether the project to be implemented or implemented will affect the socio-economic impact of the people and the opinions of the people about this project are discussed.