Beyazlatıcı ajanların diş sert dokularda oluşturdukları kalsiyum kayıplarının incelenmesi
- Tez No: 54960
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMİ GÖKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
7.0ZET Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlarda karbamit peroksit içeren beyazlatıcıların minede meydana getirebileceği değişimleri ortaya koyabilmek amacıyla, hazırlanan örneklerden çözeltiye geçen kalsiyum kayıpları, uygulama bölgelerindeki Ca / P'larındaki değişimler ve beyazlatıcı ajanların uygulandığı mine yüzeyleri SEM ile görüntüleri alınıp incelendi. Çalışma için ayrılan 39 dişin, 3 tanesi pH takibinde, 28 tanesi kalsiyum kayıplarında ve 8 tanesi yüzey analizi çalışmalarında kullanıldı. Kullanılan beyazlatıcı ajanlar %10 luk karbamit peroksit, %16'lık karbamit peroksit ve %35'lik karbamit peroksit içeren 3 farklı konsantrasyondan olmak üzere belirlendi. pH ölçümleri: kullandığımız beyazlatıcıların başlangıç pH'ları ve içerisine diş konularak 6 saat bekletilen örneklerin, ikişer satlik ara ile yapılan pH ölçümleri kaydedildi. Kullanılan materyallerin pH'larında zaman içinde belirgin bir değişimin olmadığı gözlendi. Kalsiyum kayıplarının ölçülmesi: Dişlerin aproximal yüzlerinde standart pencereler açıldı. Dişler, hazırlanan çözeltilerde günde 7 saat olmak üzere %10 ve %16 karbamit peroksit uygulandığı gruplarda 10 gün, %35'lik karbamit peroksit uygulandığı grupta 5 gün bekletildi. Örnekler tüm çalışma boyunca 37±1 °C'de, nemli bir ortamda tutuldu. İşlem sonunda dişlerden çözeltiye geçen kalsiyum miktarı Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi ile ölçülerek, zaman ve konsantrasyona paralel olarak kalsiyum kayıplarının arttığı saptandı. Yüzey analiz çalışmaları: Dişler üzerinde hazırlanan pencerelere beyazlatıcı ajanlar direkt olarak uygulanarak, nemli bir ortamda 37±1°C'de günde 7 saat bekletildi, işleme tüm gruplarda 10 gün süre ile devam edildi.55 Yapılan SEM ve EDS analizlerinde dişlerin uygulama ve kontrol bölgelerinden ölçümler alındı, fotoğrafları çekildi. Konsantrasyona paralel olarak mine yüzeyindeki Ca ve fosfor oranlarındaki değişimlerin ve yüzey morfolojisindeki etkilenmenin arttığı tespit edildi. Çalışma sonunda karbamit peroksit içeren beyazlatıcı ajanların uygulamaları sırasında mine yüzeyinin konsantrasyona paralel olarak %10 karbamit peroksit ile en az, %16 karbamit peroksit ile orta, %35 karbamit peroksit ile belirgin bir şekilde etkilendiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY In order to determine the effects of 3 bleaching gels containing 10%, 16, 35 carbamide peroxide on enamel surfaces, the amount of calcium passed from the prepared specimens in to the solutions, the changes of mineral compositions in the application areas, and the SEM photographs of the enamel surfaces on which the bleaching gel were applied were examined. Out of 39 human teeth chosen for this study, 3 were used for pH differences, 28 were for calcium loss determinations, and 8 were for surface analysis. For pH measurements, the initial pH values of the bleaching agents were recorded. Then, pH values of the specimens in which the teeth were immersed for 6 hours were measured in every 2 hours. The resuts showed no significant changes in the pH values of the materials with time. In order to measure the calcium loss, standard windows were opened at the approximal surfaces of the teeth. Then, they were kept in 10% and %16 carbamide peroxide, 7 hours a day, for a period of 10 days. The teeth were kept in 35 % carbamide peroxide group for 5 days. During the whole experiment, the teeth were kept in moist enviroment at 37±1°C. At the end of this period, the amount of calcium passing from the teeth in to the solution was measured by Atomic Absorption Spectrophotometry. At the end, it is observed that the amount of calcium loss has increased parallel to time and carbamide peroxide concentration. For surface analysis, the bleaching agents were applied directly to the windows prepared on the teeth and kept 7 hours a day, in a moist enviroment at 37±1 °C. The same procedure wass carried on in all experiment groups for 10 days.57 The SEM and EDS analysis were performed by measuring and taking photographs of the application and control areas. It is observed that, parallel to the concentration, the variations on the amounts of calcium and phosphorus contents of enamel surface and the changes on the surface morphology have increased. At the end of this study, we concluded that, during application of bleaching agents containing carbamide peroxide, enamel surface were affacted very little by 10% carbamide peroxide, intermediate by 16% carbamide peroxide and very highly by 35% carbamide peroxide.