Farklı restoratif estetik materyallerinde çeşitli beyazlatma ajanlarının renk ve yüzey özelliklerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 91269
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET Çalışmamızda diş hekimlerinin direktifleri doğrultusunda hasta tarafından evde uygulanan beyazlatma yöntemi ile kullanılan üç çeşit beyazlatıcı ajanın, farklı restoratif estetik mateyallerin rengine, yüzey özelliklerine olan etkisi in-vitro olarak incelenmiştir. Restoratif dental materyal olarak feldspatik porselen, mikrofil kompozit ve ışıkla sertleşen modifıe rezin cam iyonomer siman, beyazlatma ajanı olarak da % 16 karbamid peroksit içeren Nite-White beyazlatma jeli, % 10 karbamid peroksit ve karbopol içeren Opalescence beyazlatma jeli ve de % 10 karbamid peroksit içeren Rembrandt beyazlatma jeli kullanılmıştır. Deney örnekleri 1 cm çapında, 6 mm kalınlığında hazırlanmıştır, örnekler deneye başlamadan önce 24 saat distile suda bekletilmiş ve başlangıç ölçümleri alınmıştır. Deney örneklerine, günde 8 saat olmak üzere toplam 4 hafta beyazlatma ajanları uygulanmıştır, ölçümler, 24 saat, 48 saat, 1 hafta, 2 hafta, 3 hafta ve dört hafta +2 gün zaman aralıklarında tekrarlanmıştır. Renk ölçümlerinde Minolta CR-200 kolorometresi ( Minolta Co., Ramsey N.Y. ), yüzey pürüzlülüğü ölçümlerinde Surftest-402 ve Surftest Analyser ( Mitutoya Co., Minato-Ku, Tokyo, Japan ), mikrosertlik ölçümlerinde Tukon Tester ( Wilson Mechanical Instrument Division, Model LL, American Chain and Cable Co., Inc, Newyork, U.S.A. ), SEM mikrograflanmn elde edilmesinde SEM mikroskobundan ( Jeol JSM-T330, Teo Technics Co., Ltd, Tokyo, Japan ) ve spektral analizlerin elde edilmesinde X-Ray Microanalysis System ( Noran Inc., Middleton, Wisconsin )' den yararlanılmıştır. Feldspatik porselende ve mikrofil kompozitlerde klinik ve istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilmezken, ışıkla sertleşen modifıye cam iyonomer simandaVI hem renk, hem de yüzey ölçümlerinde istatiksel ve klinik olarak anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Bulgularımız, SEM mikrograflan ve spektral analizler ile desteklenmiştir. Sonuçlar tek yönlü istatiksel analiz kullanılmak sureti ile üç aşamada değerlendirilmiştir. Porselenin mikrosertliğinde azalma, cam iyonomer simanın mikrosertliğinde artma ve kompozitin mikrosertliğinde Nite-White grubunda artma, Opalescence ve Rembrandt grubunda azalma tespit edilmiştir. Sonuç olarak, araştırmamızda beyazlatma ajanlarının restoratif dental materyaller üzerinde birbirinden çok farklı etkiler göstermediği, beyazlatma ajanlarının bir aylık uygulama süresinde restoratif materyallerde olası değişikliğin ilk iki hafta içinde meydana geldiği daha sonra etkinin aynı oranlarda kaldığı tespit edilmiştir. Feldspatik porselen ve mikrofıl kompozitlerin renk ve yüzey özelliklerinde klinik olarak anlamlı bir sonuç elde edilmemiştir. Işıkla serleşen modifie cam iyonomer simanın ise beyazlatma ajanları ile beraber kullanımından kaçınmak gerektiği, mümkünse beyazlatma uygulaması sonucunda ağıziçinde varolan restorasyonların tekrarlanması gerekliliği tarafımızdan tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY In this research, the effect of three home bleaching agents have been investigated on the colour and surface properties of different dental aesthetic restorative materials. As restoratives; feldspatic porcelain, microfilled composite and light-cured modified glass ionomer cement and as home bleaching agents 16 % carbamide peroxide, Nite-White; 10 % carbamide peroxide and carbopol jel, Opalescence and 10 % carbamide peroxide jel, Rembrandt were choosen. The samples have been prepared in a diameter of 1 cm. and with a thicness of 6 mm. Before the experiment was started, the samples had been left in distiled water for 24 hours, and then, the initial measurements were taken. The samples were exposed to bleaching agents 8 hours daily for 4 weeks of time. The measurements have been repeated after 24 hours, 48 hours, 1 week, 2 weeks, 3 weeks and finally 4 weeks and 2 days time. For colour measurements; Minolta CR-200 Colorimeter.( Minolta Co., Ramsey N.Y. ), for surface roughness measurements; Surfest-402 and Surftest Analyser ( Mitutoya Co., Minato-Ku, Tokyo, Japan ), for microhardness measurements; Tukon Tester ( Wilson Mechanical Instrument Division, Model LL, American Chain and Cable Co., Inc, Newyork, U.S. A ), for obtainning SEM micrographies SEM Microscope ( Jeol JSM-T330, Teo Technics Co., Ltd, Tokyo, Japan ) and for spectral analysis; X-Ray Microanalysis System ( Noran Inc., Middleton, Wisconsin ) have been used. In feldspatic porcelain and microfilled composites no clinically and statistically significant results were obtained but, in light-cured modified glass- ionomer cement; in colour and surface measurements, clinically and statisticallyvm significant results were found. The results are forced by SEM micrographes and spectral analyses. The one-way ANOVA statistical analysis has been used to evaluate the results. There was decreasement in porcelain's microhardness, increasement in glass ionomer cement's microhardness and an increasement in microhardnessof composites which were exposed to Nite-White and an decreasement in composites that were exposed to Opalescence and Rembrandt In this research, it was investigated that, the effects of bleaching agents on dental restorative materials were not so much different. It was also observed that, the changes might occur in first 2 weeks and was nearly stable in the remainning time. There have been no significant changes in the colour and surface properties of feldspatic porcelain and microfilled composite, however, the light-cured glass- ionomer cement should not be exposed to bleaching agents. If so, they should be replaced after bleaching.