6360 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun etkileri üzerine bir inceleme
An investigation on the effects of Central Municipality Release No. 6360
  1. Tez No: 549606
  2. Yazar: BERKANT BATIRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN SUSAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Demokratik bir müessese olarak yerel yönetimlerin belediyecilik bağlamında gündeme geldiği 18. yüzyıldan bu yana dünyada pek çok değişim ve dönüşüm yaşanmıştır. Başlangıç yıllarında kırdan kente göç edenlerin kentlerde oluşturduğu baskıyı azaltmaya yönelik hizmetlere yönelen belediyecilik anlayışı günümüzde oldukça başka bir boyutta değerlendirilmektedir. Ancak yerel yönetim kavramı, özerklik, yerel hizmet sunumu gibi kavramların karşılığı ise ülkeden ülkeye farklı anlamlarla algılanmaktadır. Öz itibariyle hem yerel yönetim hem de belediyecilik, toplum için yaşanılan yerden hizmet götürmek ve toplum menfaatlerini gözetmek üzerine kuruludur. Belediyelerin ise sınıflandırılmaları, kapsama alanları, yetkileri, yapıları, özerklik durumları ve yerel idare vasfında ele alınışında farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Büyükşehir belediyesi olarak tanımlanan ve Batı'da metropolitan terimi ile karşılanan belediyecilik modelinde ise nüfus bakımından büyüklüğe göre bir kriter geliştirilmiştir. Büyükşehir belediyeciliği, ülkenin diğer kentlerinden büyük yerleşim yerlerindeki hizmetlerin yerelleştirilmesi anlayışı üzerine kuruludur. Bu çalışmada Türkiye'deki büyükşehir modelinde önemli değişikliklerin yapıldığı 6360 sayılı yasanın etkilerine yönelik bir araştırma ve inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a democratic institution, many changes and transformations have taken place in the world since the 18th century, when local governments came into the municipality context. In the beginning years, municipal understanding which is based on the services to reduce the pressure created by those who migrated from the city to the city is evaluated in a quite different dimension today. However, concepts such as local government concept, autonomy and local service provision are perceived differently from country to country. In esence both local government and municipalism are based on taking care of the community and taking care of community interests. The municipalities have different approaches in their classification, coverage areas, authorities, structures, autonomy situations, and handling in terms of local administration. The metropolitan municipality model, which is defined as metropolitan municipality and met with metropolitan terminology in the West, has developed a criterion based on population size. Metropolitan municipality is based on the understanding of the localization of services in large settlements of other cities of the country. This study was conducted in a metropolitan research and investigation for the effects of the law No. 6360 which made significant changes to the model in Turkey.