Öğrencilerde alkollü içecek kullanımının veri madenciliği yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of the use of alcoholic beverages with data mining methods in students
- Tez No: 549607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER YURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzde alkol ve benzeri bağımlılık yapıcı maddelere bağımlı olma riski özellikle gençler için her geçen gün artan şekilde tehlike yaratmaktadır. Bu tehlikeli maddeleri kullanmaya başlama yaşı ülkeden ülkeye değişmektedir. Alınan tüm yasal düzenlemelere rağmen bağımlılıkların 10'lu yaşlara kadar düşmesinin önüne geçilememiştir. Gençler yetişkinlere kıyasla hem risk almaya daha fazla açıktır hem de daha az deneyime sahiptir. Tehlikeli deneyimler gençler için cezbedicidir ve yetişkinlerin dünyasına bir tür ait olma çabası olarak görülürler. Gençlerde alkole bağımlılık çok daha hızlı gerçekleşebildiği gibi gençlik dönemindeki sakıncalı alkollü içecek tüketimi, ilerleyen yıllarda benzer tehlikeli maddelere karşı oluşabilecek bağımlılığı riskini yükseltmektedir. Bu bağımlılıkların başlamadan önlenmesi için bağımlılık yapıcı sebeplerin irdelenmesi ve çözülmesi gerekir. Bu çalışmada veri madenciliği süreçlerinden bahsedilerek popüler veri madenciliği yöntemlerinden lojistik regresyon analizi ve C 5.0 algoritması ile gençlerde alkol tüketiminin belirli faktörler üzerindeki ilişkisini inceleyen bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the risk of being dependent on alcohol and other dangerous substances is increasing danger especially for young people. The age of commencement of using these dangerous substances varies from country to country, but it has fallen to the age of 10 despite all legal regulations. Young people are more vulnerable to taking risks than adults and have less experience. Dangerous experiences are attractive for young people and are an effort to belong to the world of adults. Alcohol addiction is much faster in young people, and alcohol consumption during the youth period increases the risk of alcohol dependence in the following years. In this study, data mining processes are discussed and regression analysis and C 5.0 algorithm of popular data mining methods and the relationship between alcohol consumption and specific factors in young people is investigated.