Vergi uyuşmazlıkları ve Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru
Tax disagreements and individual application to Turkish Constitutional Court
- Tez No: 549640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT TAVŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Medeniyetlerin oluşması ile birlikte, idari yapıların toplu yaşamın gerektirdiği hizmetleri, bireylerden alınan para, mal, hizmet gibi öğeler sayesinde yapmaktadır. Zaman ilerledikçe bunlar bir düzene oturtulmuş ve vergi olarak hayatımıza girmiştir. Vergilerin toplanması sırasında ise alınacak verginin miktarı veya uygulamadan kaynaklı iki taraf arasında anlaşmazlıklar çıkmaktadır. Uyuşmazlık, genel anlamı itibari ile kişiler, kuruluşlar, idareler ve devletler arasında yaşanan görüş ayrılığı, farklı yorumlama gibi nedenlerden dolayı oluşan anlaşmazlıktır. Vergi uyuşmazlıkları da tıpkı hayatımızın her alanında karşılaştığımız anlaşmazlıklar gibidir. Vergi uyuşmazlıklarına neden olan başlıca sebepler ise vergiyi doğuran olaylar, tarh, tebliğ, ceza, tahsil, mükellefiyet gibi sıralayabiliriz. Bu uyuşmazlıklar her iki tarafta da para ve zaman kaybı olarak zarar oluşturulabilir. Ülkemizde bu zararları minimize etmek için şu an bu uyuşmazlıkların aşılması adına iki yol bulunmaktadır. Bunlar idari ve yargı yoluyla çözümlerdir. Oluşan uyuşmazlığın miktarına göre farklı yollar izlenmektedir.“Vergi Uyuşmazlıkları ve Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru”konulu tez çalışmasında ilk olarak vergi ve uyuşmazlıklar incelenecek, ikinci bölümde anayasa mahkemelerine yapılan bireysel başvurular ele alınacak ve vergi uyuşmazlıklarında anayasa mahkemesine bireysel başvuru yöntemi ile uzlaşı yolları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With the birth of civilizations, governing entities have been performing social services by collecting fees from individuals in the form of money, commodity or service. As the time progresses and civilizations have become substantially large, this has been put to order, called taxes and made mandatory. However, this also raises some disputes among parties due to the amount or the application. To describe disagreement in a general sense, an argument or a situation where people, organizations or governing bodies do not have the same opinion can be said. Tax disagreements are much alike to other disagreements we come across in a daily life. The main causes resulting in tax disagreements can be taxation cause, notification, accrue or penalty. These disagreements may lead to loss of money and time for both parties. To minimize these losses, there are two ways to dissolve these conflicts in Turkish Republic. They are administrative and juridical ways. The causing amount is generally decisive in choosing one of these two ways.“Tax Disagreements and Individual Application to Turkish Constitutional Court”named thesis first examines taxation and disagreements, then individual applications to constitutional courts are studied. Finally, the ways to dissolve disagreements by applying to constitutional courts are investigated.