Stabil KOAH'lı olgularda inhale salbumatol, ipratropium bromid ve kombine tedavinin solunum fonksiyon testi üzerine kısa ve uzun süreli etkileri ile oral teofilin ilavesinin sonuca katkısının araştırılması
Investigation of short and long term effects on respiratory function testing of inhaled salbutamol, ipratropium bromide and combined therapy, and of contribution to outcome of orally added theophylline in stable copd
- Tez No: 54966
- Danışmanlar: DOÇ.DR. Z. NUR BANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir sempatomimetik olan salbutamol ile bir antikolinerjik olan ipratropium bromidin ve bunların kombinasyonlarının stabil KOAHlı hastalar üzerindeki kısa ve uzun süreli etkilerini ve teofilin ilavesinin sonuca bir katkısı olup olmadığım karşılaştırmalı olarak araştırdık. Çalışmanın iki bölüm halinde yapılması planlandı. İlk bölümde salbutamol ve ipratropium bromid ile bunların kombinasyonunun kısa süreli etkileri 45 olgu üzerinde plasebo kontrollü olarak karşılaştınldı. Bazal değerler kaydedildikten sonra ilaçlar inhalasyon yoluyla uygulandı. Inhalasyon sonrasında 10., 30. ve 120. dakikalarda sistolik ve diastolik kan basınçları, nabız dakika sayılan ile solunum fonksiyon testi ölçümleri tekrarlandı. Çalışmanın ikinci bölümünde 15 olguda salbutamol, 15 olguda ipratropium bromid ve 15 olguda da salbutamol + ipratropium bromid kombinasyonu ile inhalasyon tedavisine devam edildi. Tüm olgulara ikinci haftadan itibaren oral yoldan uzun etkili bir teofilin preparan eklendi. Toplam 2 haftalık çalışma süresince olguların günlük semptom skorları elde edildi, yan etkiler varsa kaydedildi. Çalışmayı başarıyla tamamlayabilen 40 olguda birinci ve ikinci hafta sonunda SFTler ayn ayrı tekrarlanarak aynı parametreler değerlendirmeye alındı. Birinci bölümde; özellikle kombine uygulama sırasında her üç zaman aralığında kan basmçlanndaki artışlar ile salbutamol uygulamasının 30. ve kombine uygulamanın 10., 30. ve 120. dk/larında nabız dakika sayısındaki artışların istatistiksel olarak anlamlı olduğu, yine salbutamol ve kombine uygulamanın her üç zaman aralığında, ipratropiumun ise yanızca 30. ve 120. dakikalarda tüm solunum fonksiyon testi parametrelerini anlamlı olarak arttırdığı gözlendi, ikinci bölümde ise; tek basma ipratropium uygulanan grupta birinci hafta sonundaki FVC ile birinci ve ikinci hafta sonundaki FEVj değerlerindeki artışlar dışındaki tüm artışlar istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bu anlamlılık özellikle kombine tedavi verilen grupta çok daha belirgindi. Öksürük, balgam ve nefes darlığı semptomları bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak herhangi bir anlamlı farklılık gözlenmedi.Sonuç olarak, hem salbutamolun hem de ipratropium bromidin stabil KOAIFlı hastaların tedavisinde inhalasyon yoluyla rahatlıkla kullamlabileceğini, bronkodilatör etkisinin daha erken başlaması nedeniyle salbutamolun özellikle akut olgularda daha çok tercih edilmesi gerektiğini, ilaçların tek tek verilmesi yerine kombine bir şekilde uygulamanın solunum fonksiyonları üzerinde çok daha fazla olumlu etkisi olduğunu ve son olarak tedaviye eklenen oral teofîlinin preparatının bronkodilatasyonun artmasına katkıda bulunmasına rağmen semptomlarda anlamlı bir düzelme sağlamadığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we investigated that short and long term effects of salbutamol which is a sympathomimetic agent, ipratropium bromide which an anticholinergic agent and the combination of these drugs, moreover whether theophylline addition contributes to result in patients with stable chronic obstructive pulmonary disease. The study was done at two phases. Firstly, the short term effects of salbutamol, ipratropium bromide and the combination of these drugs were compared with controlled plesebo in 45 cases. The baseline parameters were measured for each patient, then the drugs were administrated by inhalation and the sistolic-diastolic blood pressure, pulse rate and spirometric parameters were determined at 10., 30. and 120. minutes. In the second phase, the study was continued with salbutamol inhalation to 15 patients, ipratropium bromide inhalation to 15 patients and salbutamol+ipratropium bromide inhalation to 15 patients during two weeks. At the beginning of second week, a long-acting theophylline preparation was orally added to the therapies of all patients. In the course of study, the daily symptoms scores and side effects were noticed. At the patients who had completed the study, the pulmonary function tests were separately repeated at the end of the first and second weeks, and the same parameters for spirometry were obtained. In the first phase, we observed that especially the combination therapy resulted in statistically significant increases in blood pressure at each time interval. Salbutamol caused statistically significant increase in pulse rate at 30. min and the combination therapy also caused an increase at 10., 30. and 120. minutes. On the other hand, while the combination therapy and salbutamol caused prominent increases in pulmonary function parameters at each time interval, ipratropium increased only 30. and 120. minutes. In the second phase, all of the rises were found statistically significant except that increase of FVC at the end of the first week and increases of FEVj at the end of both the first and second weeks in the group who administrated ipratropium bromide alone. This condition especially was more significant in the combination therapy. There were not statistically significant difference among the groups for cough, dyspnea and sputum production symptoms.VI In conclusion, we thought that both salbutamol and ipratropium bromide can be reliably used by inhalation in the treatment of stable chronic obstructive pulmonary disease, and that salbutamol must be preferred in acute cases since its bronchodilator effect starts earlier. In addition, the combination therapy is more effective on respiratory functions than the one drug usage. Finally, although the addition of oral theophylline contributes to increase of bronchodilatation, it appeared not to play a part on the relief of patient's symptoms.