Doğan Avcıoğlu ve Devrim Gazetesi
Doğan Avcıoğlu and Devrim Newspaper
  1. Tez No: 159667
  2. Yazar: KEMAL BARIŞ TIĞLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
the Yön - Devrim style or movement, to be pieces of the same chain, is searched for in the light of Doğan Avcıoğlu's ideas. ÖZET Bu tezin konusu, 21 Ekim 1969 yılında yayın hayatına başlayan, 27 Nisan 1979 yılında 79. 'uncu sayısının ardından yayın hayatına son veren, Devrim Gazetesi ile bu gazetenin genel yayın yönetmeni olan Doğan Avcıoğlu'nun sosyalizm ve kemalizm ilişkin düşünceleridir. Yaklaşık iki yıllık bir ön hazırlığın ardından, 21 Ekim 1969 tarihinde yayın hayatına atılan haftalık Devrim Gazetesi, Yön Dergisfne kıyasla daha dar yazar kadrosu ve daha az tirajla, Doğan Avcıoğlu'nun Yön Dergisindeki yıllarında şekillendirip netleştirmeye çalıştığı asker - sivil aydın zümrenin öncülüğünde gerçekleştirilecek toplumsal bir mücadelenin iktidarını sağlamayı hedefleyen bir yayın organı olmuş; 12 Mart 1971 Askeri Muhtırası'ndan yaklaşık bir buçuk ay sonra, 27 Nisan 1971 'de, 9 Martçılar olarak bilinen ve ordu içinde 1969 yılından itibaren örgütlenmeye çalışan sol askeri cunta ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle kapatılmış ve yayın hayatına veda etmiştir Gerek Yön Dergisfne gerek Yön Dergisi ile ismi özdeş tutulan Doğan Avcıoğlu üstüne yapılmış çalışmalar incelendiğinde, Devrim Gazetesi ve Yön Dergisi arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların, daha çok, Yön Dergisi üzerinden hareket edilerek ortaya konulmaya çalışıldığı görülmektedir. Bu çalışmada ise Türk siyasal tarihinde, Yön - Devrim Çizgisi yada Hareketi olarak bilinen, 20 Aralık 1961 - 30 Haziran 1967 167tarihleri arasında yayınlanan Yön Dergisi ile 21 Ekim 1969 - 27 Nisan 1971 tarihleri arasında yayınlanan haftalık Devrim Gazetes/'nin aynı zincirin halkaları olarak kabul etmenin yanıltıcı olup olmadığı sorusuna Doğan Avcıoğlu'nun görüşleri ışığında yanıt aranmıştır. 168
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this thesis is about the ideas of Doğan Avcıoğlu on Kemalism and Socialism, who was the managing editor of Devrim Newspaper that started its published life on October 21 1969 and ended on April 27 1979, after publishing its 79th issue. The weekly Devrim Newspaper that was started to be published on October 21 1969 after a two year preliminary preparation period, had fewer writers and less circulation compared to Yön Magazine, and had become a publishing agency that aimed at establishing the political power of a social struggle that will take place under the leadership of military and civil intellectuals, that was tried to be made clear by Doğan Avcıoğlu starting with his years at Yön Magazine; approximately one and a half months after the military warning sent on March 12, 1971, was closed and ended its publishing life on the grounds that it had ties with the leftist military junta that had been active in the army since 1969 and named the March niners group. When the studies on Yön Magazine and Doğan Avcıoğlu whose name was identified together with the magazine are analyzed, it could be seen that the differences and similarities between Devrim Newspaper and Yön magazine were put forward mainly using the Yön Magazine as the pivotal point. In this study the answer to the question of whether it is misguiding to assume that Devrim Newspaper that was published between October 21 1969 - April 27 1971 and Yön Magazine that was published between December 20 1961 - June 30 1967, that is known as 166the Yön - Devrim style or movement, to be pieces of the same chain, is searched for in the light of Doğan Avcıoğlu's ideas. ÖZET Bu tezin konusu, 21 Ekim 1969 yılında yayın hayatına başlayan, 27 Nisan 1979 yılında 79. 'uncu sayısının ardından yayın hayatına son veren, Devrim Gazetesi ile bu gazetenin genel yayın yönetmeni olan Doğan Avcıoğlu'nun sosyalizm ve kemalizm ilişkin düşünceleridir. Yaklaşık iki yıllık bir ön hazırlığın ardından, 21 Ekim 1969 tarihinde yayın hayatına atılan haftalık Devrim Gazetesi, Yön Dergisfne kıyasla daha dar yazar kadrosu ve daha az tirajla, Doğan Avcıoğlu'nun Yön Dergisindeki yıllarında şekillendirip netleştirmeye çalıştığı asker - sivil aydın zümrenin öncülüğünde gerçekleştirilecek toplumsal bir mücadelenin iktidarını sağlamayı hedefleyen bir yayın organı olmuş; 12 Mart 1971 Askeri Muhtırası'ndan yaklaşık bir buçuk ay sonra, 27 Nisan 1971 'de, 9 Martçılar olarak bilinen ve ordu içinde 1969 yılından itibaren örgütlenmeye çalışan sol askeri cunta ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle kapatılmış ve yayın hayatına veda etmiştir Gerek Yön Dergisfne gerek Yön Dergisi ile ismi özdeş tutulan Doğan Avcıoğlu üstüne yapılmış çalışmalar incelendiğinde, Devrim Gazetesi ve Yön Dergisi arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların, daha çok, Yön Dergisi üzerinden hareket edilerek ortaya konulmaya çalışıldığı görülmektedir. Bu çalışmada ise Türk siyasal tarihinde, Yön - Devrim Çizgisi yada Hareketi olarak bilinen, 20 Aralık 1961 - 30 Haziran 1967 167