Zaman pencereli ürün karışımı modeli ve bir uygulama
Product mix model with time window and an application
- Tez No: 549745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İşletmelerde birden fazla ürün çeşidi aynı tesis ve makineleri kullanarak üretilmekte ve işletmeler en uygun ürün karması ile üretim yapmak zorundadırlar. Ürün karması belirlenirken tüm tesisi ve kapasite kısıtlarını, müşteri ihtiyaçlarını ve şirket stratejisini göz önüne alarak üretim planlarının yapılması gerekmektedir. Çalışmanın yapıldığı işletmede kurutulmuş meyve ve sebze üretilmektedir. Ürünler son üretim aşamasına kadar bozulabilmektedir. Bu tez kapsamında bu işletme için uygun bir üretim planını hazırlayacak zaman pencereli ürün karışımı modeli geliştirilmiş ve model belirli bir planlama dönemini dikkate alarak en uygun ürün karmasını karı maksimize edecek şekilde çözülmüştür. Mevsime göre değişen ürün çeşitleri ile ürün karması ve miktarını belirleme, şirketin doğrudan satış planını oluşturmakta, nakit akışı ve bütçe planlarını dolayısıyla ciro ve karını etkilemektedir. Bu modelin sonuçları ile işletme doğru ürün karmasını belirleyerek satış bölümünü yönlendirerek karını arttıracak, makine ve ekipman kapasitelerini optimum şekilde kullanacaktır. Model ele alınan planlama dönemi için 4 ürün, 8 aşamada, zaman kısıtları, makine ve işçilik kısıtlarını içermektedir. Model kısıtları ve çözüm incelenerek dar boğaz olan operasyon belirlenmiştir. Seçilen bu 4 ürün için ürünlerin işlem, taşıma, hazırlık sürelerinin iyileştirilmesinin karı doğrudan artıracağı ortaya konmuştur. İyileştirme çalışmaları için işletmeye“tesis yerleşimi”,“makine-ekipman yatırımı”,“eğitim”gibi ana başlıklarda projeler önerilmiştir. Önerilen projelerin uygulanması ile elde edilecek toplam karlar karşılaştırılmıştır. Yapılan literatür araştırmalarında görülmüştür ki, bozulabilen ürünlerle ilgili çalışmaların çoğunluğu üretim sonrasında dağıtım sistemi ve raf ömrüne odaklanmıştır. Bu tezde ise üretim sürecinde bozulabilir ürün özelliği gösteren, tamamlanmış ürünlerin ise bozulmadığı bir üretim sistemi için çalışma yapılarak literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many types of products are produced by using the same plant and machinery and enterprises have to produce with the most suitable product mix. When determining the product mix, production plans should be made considering all facility and capacity constraints, customer needs and company strategy. Dried fruits and vegetables are produced in the enterprise where the study is made. The products may be perishable until the final production stage. Within the scope of this thesis, a product mix model with time windows was developed to solve an appropriate production plan for this enterprise and the model was solved in a way that maximizes the profit of the most appropriate product mix considering a certain planning period. Determining the product mix and quantity with the product types that change according to the season constitutes the direct sales plan of the company and affects the cash flow and budget plans and thus turnover and profit. With the results of this model, the company will determine the right product mix and direct the sales department to increase its profits and will use machinery and equipment capacities in an optimum way. The model includes 4 products, 8 stages, time constraints, machinery and labor constraints for the planning period under consideration. The bottleneck operation was determined by examining the model constraints and solution. It has been demonstrated that the improvement of processing, handling and preparation times of these 4 products will directly increase the profit. For the improvement works, projects have been proposed to the enterprise under the main headings such as“plant placement”,“investment in machinery-equipment”, and“training”. The total profits to be obtained from the implementation of the proposed projects are compared. In literature studies, it was seen that most of the studies on perishable products focused on distribution system and shelf life after production. In this thesis, a contribution has been made to the literature by making studies for a production system that exhibits the perishable product characteristics during the production process and the finished products are not perishable