Beyşehir (Konya) Ovası'nın hidrojeolojik-hidrojeokimyasal olarak incelenmesi
Investigation of hydrogeologic-hydrogeochemical properties of Beyşehir (Konya) Plain
  1. Tez No: 549758
  2. Yazar: NURİ TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Beyşehir (Konya) Ovasının jeolojik, hidrolojik, hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışma alanındaki jeolojik birimler otokton ve allokton olmak üzere iki grup halinde incelenmiş ve bölgenin 1/50.000 ölçekli genel jeoloji haritası hazırlanmıştır. Çaltepe formasyonu, Sultandede formasyonu, Eldeş formasyonu, Kasımlar formasyonu, Menteşe Dolomiti, Anamasdağı kireçtaşı, İbradi grubu, Bağkonak formasyonu, Erenlerdağı volkanik karmaşığı, Yarıkkaya formasyonu, yamaç molozu ve alüvyon otokton birimleri, Dikmen Napı, Marmaris peridotiti ve Karaböğürtlen formasyonu ise allokton birimleri oluşturmaktadır. Her bir litolojik birim hidrojeolojik özellikleri ve akifer olabilme potansiyelleri bakımından geçirimli, yarı geçirimli ve geçirimsiz birimler olarak ayırtlanmış ve çalışma alanının hidrojeoloji haritası hazırlanmıştır. Ayrıca, bölgede bulunan sondaj kuyularında yeraltısuyu seviyeleri ölçülmüş ve yeraltısuyu akımının Beyşehir Gölü'ne doğru olduğu belirlenmiştir. Çalışma alanındaki göl ve yeraltısularının hidrojeokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla su örnekleri alınarak hidrojeokimyasal analizleri yapılmıştır. Bu analizlerden elde edilen sonuçlara göre, bölgedeki su kaynaklarının, Ca-Mg-HCO3 ve Ca-HCO3'lı sular fasiyesinde olduğu belirlenmiştir. Analiz sonuçları TSE-266 ve WHO tarafından belirtilen içme suyu limit değerleri ile karşılaştırıldığında genel olarak su kaynakları içilebilir özelliktedir. Ancak bölgesel olarak As ve Fe konsantrasyonlarının limit değerlerin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bu durum bölgedeki kaya-su etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Çalışma alanındaki su kaynaklarının sulama suyu olarak ise kullanılabilir özellikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the geological, hydrological, hydrogeological and hydrogeochemical properties of the Beyşehir (Konya) Plain were investigated in detail. The geological units in the study area were examined as two groups as autochthonous and allochtonous and 1 / 50.000 scale geological map of the region was prepared. The autochthon units are Çaltepe Formation, Sultandede Formation, Eldeş Formation, Kasımlar Formation, Menteşe Dolomiti, Anamasdağı Limestone, İbradi Group, Bağkonak Formation, Erenlerdağı Volcanic Complex, Yarıkkaya Formation, slope debris and alluvium autochthon units; Dikmen Nappe, Marmaris peridotite and Karaböğürtlen formation are allochtonous units. Each lithological unit was distinguished as permeable, semi-permeable and impermeable units in terms of hydrogeological characteristics and aquifer potential and a hydrogeological map of the study area was prepared. In addition, groundwater levels were measured in the boreholes in the region and it was determined that the groundwater flow was towards the Beyşehir Lake. In order to determine the hydrogeochemical properties of the lake and groundwater in the study area, water samples were taken and hydrogeochemical analyzes were performed. According to the results obtained from these analyzes, water resources in the region were found in the Ca-Mg-HCO3 and Ca-HCO3 water types. The results of the analysis are generally drinkable by water sources compared to the TSE-266 and WHO limit values. However, it was determined that As and Fe concentrations were above the limit values locally. This is due to the rock-water interaction in the region. It has been determined that the water resources in the study area can be used as irrigation water.