ST elevasyonsuz akut koroner sendromlu hastalarda ürokortin-2 düzeyleri ile koroner arter hastalığı ciddiyeti ve yaygınlığı arasındaki ilişki
ST elevasyonsuz akut koroner sendromlu hastalarda ürokortin-2 düzeyleri ile koroner arter hastaliği ciddiyeti ve yayginliği arasindaki ilişki
- Tez No: 549759
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FERİDUN KOŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı indeks ST elevasyonsuz akut koroner sendromlu hastalarda SYNTAX ve Gensini skorları ile belirlenmiş koroner arter hastalığı ciddiyeti ve yaygınlığının daha önce yapılan hayvan çalışmalarında iskemi-reperfüzyon hasarını gerilettiği, kalbin sistolik ve diyastolik fonksiyonlarında artış sağladığı gösterilen ürokortin-2 düzeyleri ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Ekim 2018- Şubat 2019 tarihleri arasında koroner anjiyografileri yapılmış 73 hasta indeks ST elevasyonsuz akut koroner sendrom ön tanısı ile çalışma grubuna, diyagnostik koroner anjiyografi sonucu normal koroner arter olarak sonuçlanmış 72 hasta ise kontrol grubu kapsamına alınarak değerlendirildi. Hastaların anjiografi görüntüleri iki deneyimli kardiyolog tarafından değerlendirildi. SYNTAX ve Gensini skorları hesaplandı. Çalışma grubu hastaları SYNTAX skoru değerlerine göre ≤22 ve >22 olmak üzere 2 grupta bunun yanında Gensini skoru değerlerine göre ise ≤20 ve >20 olmak üzere 2 grupta incelendi. Kontrol grubunda bulunan hastalar ise SYNTAX ve Gensini skorları 0 kabul edilerek, ürokortin-2 sonuçları çalışma grubu ile karşılaştırıldı. Bunun yanında hastaların yatışlarında bakılan kreatinin, Wbc, Hgb, Hct, Hba1c, LDL, HDL, trigliserid ve total kolesterol, C-reaktif protein (CRP), INR, PT, kan grubu kaydedilmiştir. Kaydedilen bu değerler ise ek olarak gruplar arasında karşılaştırıldı. İstatistiksel yöntem: Kategorik değişkenler için frekans, yüzde değerleri verildi. Sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerleri verildi. Sürekli değişkenlerin normal dağılım sınaması Kolmogorov Smirnov testi ile yapıldı. Kategorik değişkenler arası ilişkiler için Ki-kare analizi ile yapılmıştır. Uygun olan durumlarda kategorik değişkenler Fisher Freeman Halton Testi İle değerlendirildi. Normal dağılım sergileyen sürekli bağımsız değişkenlerde iki gurup karşılaştırması için Bağımsız örneklem t testi yapıldı. Normal dağılım varsayımını gerçekleştirmeyen değişkenlerde, bağımsız iki gurup karşılaştırmasında Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the relationship between the severity and prevalence of coronary artery disease determined by SYNTAX and Gensini scores in patients with non-ST elevation acute coronary syndrome and the relationship between urocortin-2 levels which showed decrease in ischemia-reperfusion injury in previous animal studies. Methods: 73 patients who underwent coronary angiography between October 2018 and February 2019 were included in the study group with the preliminary diagnosis of acute coronary syndrome without ST-elevation and 72 patients who had normal coronary artery as a result of diagnostic coronary angiography were included in the control group. Angiography images of the patients were evaluated by two experienced cardiologists. SYNTAX and Gensini scores were calculated. The study group was evaluated in two groups as ≤22 and> 22 according to the SYNTAX score, and in the two groups as ≤20 and> 20 according to Gensini score. In the control group, the SYNTAX and Gensini scores were accepted as 0, and the results of urocortin-2 were compared with the study group. Besides, creatinine, WBC, Hgb, Hct, Hba1c, LDL, HDL, triglyceride and total cholesterol, C-reactive protein (CRP), INR, PT, blood group were recorded. These recorded values were compared between the groups. Statistical method: Frequency, percentage values were given for categorical variables. Mean, standard deviation, median, minimum and maximum values were given for continuous variables. Normal distribution test of continuous variables was performed with Kolmogorov Smirnov test. Chi-square analysis was used for categorical variables. Categorical variables were evaluated with Fisher Freeman Halton Test. Independent sample t-test was used for the comparison of two groups in continuous independent variables that exhibited normal distribution. The Mann Whitney U test was used for the independent two groups in the variables that did not realize the normal distribution assumption.