Diklofenak sodyumunun böbrek fonksiyonlarına, hematolojik parametrelerle ve ovariektomili ratlarda osteoporoza etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 59104
  2. Yazar: ELİF KİŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Diklofenağın böbrek fonksiyonlarına ve hematolojik parametrelere etkileri araştırılan çalışmamızın birinci kısmında 2.86 mg/kg/gün diklofenak uygulanan normal doz grubunun hemoglobin, hematokrit değerlerinde düşüş, pıhtılaşma zamanında uzayış, serum potasyum değerinde yükseliş bulgulanmıştır. 14.3 mg/kg/gün diklofenak uygulanan yüksek doz grubunun vücut ağırlığı, hemoglobin, hematokrit, total protein değerlerinde belirgin düşüş, kanama ve pıhtılaşma zamanlarında belirgin uzayış, kan üre azotu, serum kreatinin,serum ürik asit, serum potasyum değerlerinde belirgin yükseliş gözlenmiştir. Bu sonuçlara dayanarak diklofenak sodyumun uzun dönem kullanımında böbrek fonksiyonları ve hematolojik parametreler üzerine istenmeyen etkiler oluşturabileceğini düşünmekteyiz.Bu nedenle özellikle risk grubundaki hastaların diklofenak ile tedavisi sırasında yakından izlenmesi gereklidir. Diklofenağın ratlarda geliştirilen ovariektomi indüklü deneysel osteoporoz gelişimim önleyici etkinliğinin araştırıldığı çalışmamızın ikinci kısmında 2.86 mg/kg/gün uygulanan diklofenak serum magnezyum, kreatinin klirens değerlerinde değişime yol açmazken serum fosfor ve alkalen fosfataz değerlerinde estrojen gibi düşüşe yol açmıştır. İdrarla kalsiyum atılımının azaltılmasında estrojenden yüksek etkinlik göstermiştir. Bu verilere dayanarak diklofenağın deneysel geliştirilen osteoporozu önlediğini söylemekle birlikte kesin kanının oluşabilmesi için daha çok araştırmaya gereksinim olduğu inancındayız. Klinik eczacıların, kullanılmakta olan ilaçların güvenirliğinin belirlenmesinde ve farklı endikasyonlarının araştırılmasında önemli rolü vardır. Bu açıdan çalışmamızın tıp uygulamalarına katkısı olacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
The effect of diclofenac sodium on renal function and hematological parameters was studied in the first part of our study. A fall in hemoglobin and hemotocrit values, a lenthening of coagulation time and an increase in serum potassium levels was noted in the study group receiving a normal dose of diclofenac ( 2.86 mg/kg/day ). hi the group receiving high dose diclofenac (14.3 mg/kg/day ), decreases in body weight, hemoglobin, hemotocrit and total protein, an extention of bleeding and coagulation times, and increases in blood urea nitrogen,serum uric acid, serum creatinine and serum potassium were recorded In the light of these results we consider the long term use of diclofenac to be responsable for detrimental effects on renal function and hematological parameters. For this reason close monitoring of patients is important. The second part of our study was an investigation of the inhibitory effects of diclofenac on the development of ovariectomy induced experimental osteoporosis in rats. In the study group receiving doses of 2.86 mg/kg/day, diclofenac caused no changes in serum magnesium or creatinine clearance, but produced estrogen-like decreases in serum phosphorus and alkaline phosphatase. Based on these results, while stating that diclofenac perevents the development of experimental osteoporosis, we believe that much further research is needed before a definite judgement on this matter can be reached.