Afganistan'da anayasal gelişmeler (1923-2003 yılları arasındaki anayasalar)
Developments of the constitution in Afghanistan (The constitutions between 1923-2003)
  1. Tez No: 549804
  2. Yazar: ABDUL JALİL TİMOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amanullah han 1919 yılında iktidarı babasından devraldıktan sonra birtakım reformlar getirmeye çalışmıştır. Bu dönemde önemli gelişmelerden biri ilk anayasanın onaylanmasıdır. Bu anayasa 1923 tarihinde“Afganistan Devlet Aleyh Nizamnamesi”adı altında onaylanmıştır. Kral Nadir Afganistan'ın ikinci anayasasını Ekim 1931 yılında“Afganistan Devleti Temel Esasları”adı altında 110 madde şeklinde onaylamıştır. Afganistan üçüncü anayasası Kral Zahir döneminde onaylanmıştır. Bu anayasaya göre Krallık hükümet erklerinden ayrılarak Meşrutiyet rejimi icadedilmiştir. Kuvvetler ayrılığı prensibi şekillenmiş ve Meclis kabine oluşturma ve iptal etme yetkisine sahip olmuştur. Burhaneddin Rabbani döneminde Anayasa kabul edilmiş ancak onaylanmamıştır. 2001 yılında Taliban'ın yıkılışıyla Bonn konferansı Afganistan'ın geleceğini şekillendirmek için oluşturulmuştur. Bu konferansın kararıyla Geçici hükümet kurulmuş ardından Geçiş yönetimi Afganistan'ın anayasasını oluşturmak için görevlendirilmiştir. Afganistan'ın bu anayasası bölgenin en iyi anayasalarındandır. Bu anayasada ön görülen hak-hukuk ve özgürlükler komşu ülkelerinin hiçbirinin hiçbirinin anayasasında yoktur.
Özet (Çeviri)
Amanullah khan took power after his father in 1919 and made a series of reforms. The most important thing in the period of King Amanullah Khan was without a doubt the adoption of the first constitution of the state in the year 1923 under the title“The Basic Regulations of the Supreme State of Afghanistan,”Nader Shah adopted the second constitution of Afghanistan in October 1931, titled“The Principles of the Supreme Government of Afghanistan”, which consisted of 110 articles. The third constitution was formed in the era of King Zahir Shah in the decade of democracy, according to this constitution, the monarchy was separated from the state and the constitutional system came into being, a separation of powers was formed and the parliament could have played a role in forming and dismantling the cabinet. In the era of Burhanuddin Rabbani a new constitution drafted but it was not ratified. With the fall of the Taliban regime in 2001, the Bonn Conference held on Afghanistan, in which the temporary administration was formed, and then a transitional government was created this government was required to draft a new constitution, a new constitution which is ratified in 2004 is one of the best constitutions in the region. The rights, freedoms and other features of the constitution of Afghanistan are not in the constitutions of neighboring countries.