2006-2011 yılları arasında MEB'de okutulan sosyal bilgiler 6. sınıf ders kitabındaki tarih ünitelerinin tarihsel düşünme becerilerine göre değerlendirilmesi
An evulation of historical sunjects in the social studies textbook of 6th grade students based on their historical thinking skilss between 2006-2011
- Tez No: 549805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Sosyal Bilgiler altıncı sınıf ders kitabının 3. Ünitesi olan İpek Yolunda Türkler Ünitesinin konuları NCHS'nin belirlemiş olduğu kriterler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Türkiye'deki tarih eğitiminin NCHS kriterlerine uygun olduğu MEB tarafından belirtildiği için NCHS'nin belirlemiş olduğu tarihsel düşünme becerileri Türkiye'deki tarih eğitiminde kabul görmektedir. MEB'in sosyal bilgiler dersinde verdiği tarih eğitiminin, tarihsel düşünme becerileriyle ne ölçüde örtüştüğü bu çalışmada değerlendirilmiştir. Sosyal Bilgiler dersi 3. Ünitesi olan İpek Yolunda Türkler tümüyle tarih eğitimi kapsamındadır. Bu ünitenin içeriğindeki konular NCHS'nin belirlemiş olduğu (Kronolojik Düşünme Becerisi, Tarihsel Anlama/Kavrama Becerisi, Tarihsel Analiz ve Yorum Becerisi, Tarihsel Sorun Analizi ve Karar Verme Becerisi) beş tarihsel düşünme standardı bağlamında ünitedeki her konu tek tek incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda genel olarak NCHS kriterlerine uygunluk görülmektedir. Ünitenin ilk konuları olan“Destan Yazanlar”ve“Asker Millet”bölümlerinde Kronolojik Düşünme Becerisi ve Tarihsel Anlama/Kavrama Becerilerinde tarihsel anlatım yönünden problemli anlatımlar görülmüştür. Özellikle“Asker Millet”konusu ilk olarak başlığındaki asker kavramıyla millet kavramını yan yana getirerek, tüm ulusu militarist bir çizgiye yakınlaştırmaktadır. MEB'in hazırlamış olduğu 6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabındaki tarih konuları NCHS'nin belirlemiş olduğu standartlara yakındır.“Destan Yazanlar”ve“Asker Millet”konuları gözden geçirilerek NCHS standartlarına daha yakın bir anlatım sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subjects of“Turks on the Silk Road”, which is the 3rd chapter of Social Sciences textbook of the 6th grade, are evaluated in accordance with the criteria determined by NCHS. The historical thinking skills in history education, determined by NCHS, are accepted in Turkey. The Ministry of Education (MEB) specifies that the history education is complied with the NCHS criteria in Turkey. To what extent the history education given by MEB in the social sciences course overlap with historical thinking skills are evaluated in this study. The subject of“Turks on the Silk Road”, in the 3rd chapter of the Social Sciences course, is entirely within the scope of Turkish history education. The topics in this chapter are examined one by one in the context of five historical thinking standards (Chronological Thinking Skill, Historical Understanding/Comprehension Skill, Historical Analysis and Interpretation Skill, Historical Problem Analysis and Decision Making Skill) determined by NCHS. As a result of these examinations, it is observed that there is a consistency in general with the criteria of NCHS. In the first topics of the chapter, some problematic expressions are observed in terms of historical narrative of Chronological Thinking Skill and Historical Understanding/Comprehension Skills in the sections of“Epic Writer”and“Soldier Nation”. Especially, the subject header of“Soldier Nation”leads entire nation closer to a militarist line by bringing the concept of soldier and concept of nation together. The history subjects that take place in the textbook of Social Sciences course of the 6th grade, which is published by MEB, are close to the standards set by NCHS. A closer narrative to the NCHS standards can be achieved by revising the subjects of“Epic Writer”and“Soldier Nation”.