Kaynaştırma öğrencileri ile çalışma yapan uzmanlar arasındaki BEP sürecindeki iş birliğinin uzman ve aile görüşlerine dayalı olarak belirlenmesi
Determination of the cooperation duri̇ng IEP between inclusive students and experts working with them based on the views of the experts and families
  1. Tez No: 549808
  2. Yazar: COŞKUN YENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zihin Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada kaynaştırma öğrencileri ile çalışma yapan uzmanlar arasındaki bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) sürecindeki iş birliğinin uzman ve aile görüşlerine dayalı olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ankara ili Pursaklar ilçesinde ilkokul kademesinde eğitim gören hafif düzeyde zihinsel yetersizliği ya da hafif düzeyde otizmi olan kaynaştırma öğrencileri ile çalışma yapan devlet kurumunda görevli uzmanlar, destek eğitim kurumunda görevli uzmanlar ve ailelerle görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır ve gerek duyulduğunda ekte sorulara başvurulmuştur. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada görüşmeler neticesinde elde edilen bulguların analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Elde edilen bulgular yasal düzenlemelerde yer alan uzmanlar arası iş birliğine ilişkin süreçler ve alan yazında yer alan iş birliğinin özellikleri ile karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda kaynaştırma öğrencisinin eğitimine ilişkin kaynaştırma öğrencileri ile çalışan devlet kurumunda görevli uzmanlar arasında, destek eğitim kurumunda görevli uzmanlar arasında ve devlet kurumu ile destek eğitim kurumunda görevli uzmanlar arasında iş birliğinin yetersiz olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the cooperation during individualized education program (IEP) between inclusive students and experts working with them based on the views of the experts and families. For this purpose, interviews were carried out in the Pursaklar district of Ankara with experts of the state institution, which conducts studies with students having mild mental disability or mild autism, experts working in the support education institution, and families of the students. In the interviews, semi-structured interview forms were used and additional questions were asked when needed. Descriptive analysis was used in the analysis of the findings obtained as a result of the interviews. The findings were compared with the cooperation processes related with the experts in the legal regulations and the characteristics of cooperation in the literature of the field. In line with the results of the study, it was found that regarding to the education of inclusive students, the cooperation between the inclusive students and the experts working in the state institution and the support education institution, and between the experts working in the state institution and the support education institution was not sufficient.