Akrolein verilen ratlarda konjuge linoleik asitin beyin mitokondrial fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of conjugated linoleic acid on the mitochondrial functions in the akolein treated rat brain
- Tez No: 549828
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN AYDIN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Akrolein (AK) insanların sıklıkla maruz kaldıkları, nörotoksik etkisi olduğu bilinen bir kimyasaldır. Konjuge linoleik asit (KLA) birçok biyolojik işlevinin yanında vücutta yağ yakılmasını hızlandıran ve süt ürünlerinden elde edilen bir suplementtir. Bu çalışmada, AK ile muamele edilmiş rat beyin dokularında KLA' in mitokondriyal oksidatif stres ve bioenergetik fonksiyonlar üzerine etkisinin çalışılması amaçlanmıştır. Bu nedenle, Sprague Dawley ratlara AK (5 mg / kgi.p, haftada 6 gün), KLA (200 mg/kg/ o.p, haftada 6 gün) ve AK ile birlikte KLA olmak üzere 30 gün boyunca verildi. Genel olarak, AK verilen grupta mitokondriyal GSH (redükte glutatyon) seviyesi ve antioksidan enzimlerde azalma oldu. Buna karşın, AK verilen grupta mitokondriyal lipit peroksidasyonu (LP) ve protein karbonil (PK) seviyelerinde önemli artışlar gözlemlendi. Ayrıca, AK verilen grupta kompleks I, kompleks IV gibi elektron transport zincir (ETZ) enzimlerinde, mitokondriyal izositrat dehidrogenaz (mISDH), alfa - ketogluterat dehidrogenaz (KGDH) gibi trikarboksilik asit (TCA) döngüsü enzimlerinde ve ATP miktarında anlamlı azalmalar görüldü. AK + KLA verilen grupta, AK ile oluşan oksidatif stres ve bozulan bioenergetik parametrelerin tamamen normale döndüğü görüldü. Elde ettiğimiz bulgular sonucunda, KLA' in AK etkisi ile beyin dokusunda artan oksidatif stres ve bozulan mitokondriyal fonksiyonların iyileştirilmesinde etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Acrolein (AC) is a chemical that is commonly known to have a neurotoxic effect. Conjugated linoleic acid (CLA) is a supplement is derived from dairy products that accelerates fat burning in the body besides its many biological functions. The aim of this study was to investigate the effect of CLA on mitochondrial oxidative stress and bioenergetic functions in AC treated rat brain. Sprague Dawley rats were given AC (5 mg/kg,o.p, 6 days per) ve CLA (200 mg / kg, o.p., 6 days per week) and WP with AC for 30 days. In general, there were decreases in mitochondrial GSH level and antioxidant enzymes in the AC treated group. In contrast, significant increases were observed in mitochondrial lipid peroxidation (LP) and protein carbonyl (PK) levels in the AC group. Furthermore, in the AC group, were observed significant decrease in electron transport chain (ETZ) enzymes such as complex I and complex IV, tricarboxylic acid (TCA) cycle enzymes such as mitochondrial isocitrate dehydrogenase (mISDH), alpha-ketoglutarate dehydrogenase (KGDH) and ATP level. It was observed that oxidative stress and deteriorated bioenergetic parameters caused by AC were completely normalized in the group AC+CLA. As a result of our findings, it was observed that CLA was effective in improving oxidative stress and impaired mitochondrial functions in brain tissue by the effect of AC.