Seyyid Hasan'ın günlüğü, II. cilt (H.1073-1075/m.1662-1664),(İnceleme-metin)
Seyyid Hasan's di̇ary, volume II, (1073-1075/1662-1664), (Analysis-text)
  1. Tez No: 549861
  2. Yazar: AYŞE AKKILIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TAŞTEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Seyyid Hasan'ın Sohbetnâme'si, Osmanlı'dan günümüze ulaşmış ilk günlüklerden olup bu tür eserler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Eser, iki cilt olup yazmadır. Bu çalışmaya esas teşkil eden Sohbetnâme adlı eserin ikinci cildi (H.1073-1075/M.1662-1664) tarihleri arasındaki kayıtlardan oluşmaktadır. Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde hazine kitapları arasındadır. I. Cilt 158 yaprak II. cilt ise 260 yapraktır. Yazının türü nesih olup yazı zaman zaman büyük ya da küçük şekilde yazılmıştır. Eserin II. cildinin yaklaşık elli sayfası noktasız olarak yazılmıştır. Yazarımız eserini ana başlıklar altında sunmaktadır. Yazarın tarikat şeyhi olması bu esere farklı bir boyut kazandırmıştır. Eser o dönemin gündelik yaşamı hakkında bilgi verirken aynı zamanda bir tarikat şeyhinin elinden dönemi yansıtmaktadır. Eser dönemin insanının günlük yaşantısı, tarikat adetleri ve törenleri hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
Sohbetname of Seyyid Hasan is one of the first journals that have survived until today and it has an importance place among such artefacts. It is a manuscript consisting of two volumes. Most of this work is created by the second volume of Seyyid Hasan's Sohbetname which starts in 1073-1075 and 1662-1664. It is placed in Topkapı Palace Museum, in the section of Treasury Books. The first volume consists of 260 pages. The script type is naskh and it is written in upper case or lower case at times. Around fifty pages of the fist volume of the work is written without using any full stop. The writer presents his work under main headings. The writer of the journal being a sheikh brings a different dimension to this literary work. The journal gives information about the daily life of the time and it reflects the same period from the perspective of a sheikh. The literary piece informs the readers about the Daily life, traditions of the religious sect and rituals of the people living in that era.