Individual and community, public and private: The case of a 17th-century istanbulite dervish and his diary
Birey ve topluluk, kamusal ve özel: 17. yüzyıl İstanbullu Derviş ve günlüğü örneği
  1. Tez No: 595003
  2. Yazar: GÜLŞEN YAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇLÜ TÜLÜVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, literatürde Sohbetnâme ismiyle bilinen Osmanlı Türkçesi'nde yazılmış en erken günlük örneğinin özenli bir okuması üzerine kuruludur. Seyyid Hasan isminde İstanbullu bir Halveti-Sünbüli derviş tarafından 1661-1665 yılları arasında tutulan bu günlük, yazar ve onun aile ve arkadaşlarından oluşan sıkıca bağlı sosyal çevresinin hayatları hakkında eşsiz bilgiler sunmaktadır. Bu tezin kapsamı, birey-topluluk ve kamusal-özel çiftlerini bir karşıtlık içinde sunan ego-belgeler literatürü ve bireysellik üzerine tartışmalarda mevcut gerilimlerden ilham almıştır. Tezin birincil çabası, Sohbetnâme'yi ego-belgeler ve bireysellik bağlamında tarih yazımı içinde konumlandırmaktır. Tezin ana amacı, yazarı bağlı bulunduğu topluluğa ilişkilendirmek ve günlüğün içeriğini kamusal ve özel hayat ekseninde sunmaktır. Günlüğün tematik bütünlükten yoksun oluşu ve birincil olarak gündelik hayatı kaydediyor oluşu, okuyucuya 17. yüzyıl Osmanlı İstanbul'unda hayatın pek çok alanına dair geniş bir yelpazede bilgiler sunar. İçeriği altı alt başlık halinde sunarak, ve her birinde yazarın tonu ve metni biçimlendirmesini inceleyerek bu tez; yazarın günlük hayatının yazılı bir temsilini üretmekteki muhtemel motivasyonlarını ve, aile ve tekke çevresinden sonraki kuşaklar için günlüğün olası değerini tartışarak sonlanır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attentive reading of the earliest known diary written in the Ottoman Turkish and referred as Sohbetnâme in the secondary literature. Authored by an Istanbulite Halveti-Sünbüli dervish, Seyyid Hasan , and kept between the years 1661-1665, the diary provides an unmatched insight into the daily life of the author and lives of his close-knit social milieu of family and companions. The framework of this thesis is inspired by the existing tensions that literature on ego-documents and discussions on individuality presents by locating the pairs of individual-community and public-private in contradistinction to each other. The primary attempt of this thesis is to locate Sohbetnâme within the context of historiography on ego-documents and individuality. The main aim of the thesis is to relate the author to his community, and to provide a reading of the diary's content on the axis of public and private life. The diary's lack of thematic unity and its primary occupation with recording the daily life events provides the reader with a wide array of fragmentary information on many spheres of life in 17th -century Ottoman Istanbul. By providing the content of the diary under six subheadings and by evaluating the tone and fashioning of the author in each; this thesis concludes with a discussion on the probable motivations of the author for producing a written representation of his daily life and the possible value of the diary for his descendants in family and lodge circles.