Integration of Ukraine into NATO and its geopolitical implications
Ukrayna'nın NATO entegrasyonu ve jeopolitik çıkarımlar
- Tez No: 549874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez Ukrayna'nın NATO entegrasyon sürecini ve bunun jeopolitik neden ve sonuçlarını Kırım'ın ilhakı ve Doğu Ukrayna'daki askeri çatışmalar bağlamında analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez Ukrayna'nın NATO entegrasyon sürecinin entegrasyon sürecine dahil olan aktörlerin birtakım jeopolitik kaygıları tarafından yönlendirildiğini ve bunun taraflar için ciddi jeopolitik sonuçlar doğurduğunu iddia eder. Buna göre, Ukrayna'nın NATO entegrasyonu ABD'nin küresel jeopolitik mücadelede liderliği ele geçirmek amacıyla Avrasya bölgesi üzerinde tanımladığı jeopolitik çıkarlarının bir sonucudur. Ancak, Ukrayna'nın NATO entegrasyonunun doğrudan sonucu olarak Kırım'ın ilhakı ve Doğu Ukrayna'daki askeri çatışmalar entegrasyon hedefinin Rus jeopolitik çıkarları ile çatışmasını temsil eder. Ukrayna açısından bakıldığında ise NATO entegrasyonu basitçe Ukrayna'nın Rus jeopolitik ekseninden ayrılmak amacıyla Rusya ve Batı arasında yaptığı“medeniyetsel”bir tercihtir. Bu tez Ukrayna, Rusya ve ABD destekli NATO'nun jeopolitik önceliklerini yansıtan çok yönlü bir yaklaşım sunmaktadır. Bu çok yönlülüğü yansıtabilmek adına bu çalışmada NATO'nun Soğuk Savaş sonrası jeopolitiği, Ukrayna'nın NATO entegrasyon süreci ve bu süreci etkileyen iç dış jeopolitik dinamiklerle, Rusya'nın Avrasya üzerindeki jeopolitik çıkarları sonucu entegrasyon sürecine etkisine odaklanılmıştır. Bu tez resmî belgelerin gözden geçirilmesini kapsayan doküman incelemesi metodunu kullanır. Bu sayede aynı zamanda bir meşrulaştırma pratiği olarak jeopolitiğin temel aktörlerin iç ve dış politika ortamlarında nasıl şekillendirildiği de yansıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze NATO integration process of Ukraine with its geopolitical causes and consequences in the context of annexation of Crimea and military conflict in Eastern Ukraine. This thesis claims that Ukraine's NATO integration is driven by several geopolitical concerns of actors involved in the process and has serious geopolitical consequences for the parties. Accordingly, Ukraine's NATO integration is a product of the US geopolitical interests identified over Eurasian region in order to take the lead in the global geopolitical struggle. However, annexation of Crimea and military conflict in Eastern Ukraine are the direct consequences of Ukraine's NATO integration and represents the contradiction of Ukraine's integration goal with Russian geopolitical interests. From the perspective of Ukraine, NATO integration is simply a civilizational choice between Russia and the West to leave Russian geopolitical axis. This thesis aims to bring a multi-faceted approach covering geopolitical priorities of Ukraine, Russia and US-led NATO. In order to reflect this versatility study focuses on the NATO's post-Cold War geopolitics, Ukraine's NATO integration process and internal and external geopolitical dynamics affecting this process, and Russia's influence on the integration process as a result of its geopolitical interests over Eurasia. This thesis uses documentary research method involving review of the official documents. Thus, it is aimed to reflect how the geopolitics as a legitimization practice is shaped by the key actors in the domestic and foreign policy environment.