Türkiye Selçukluları ve beylikler dönemi batı Anadolu'da Türk denizcilik faaliyetleri
Turkish marine activities of Turkey Seljucks and beyliks period in Western Anatolia
  1. Tez No: 549875
  2. Yazar: UMUT BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Malazgirt Savaşının ardından Anadolu'da Türk fetihleri sahillere doğru genişleyerek devam etmiştir. Türkler; Anadolu sahillerinde hâkimiyetlerini pekiştirdikçe bu sahillerde kendi siyasetlerini belirleyip uygulayacak ve koruyacak en önemli gücün donanma olduğunu kavrayarak bu doğrultuda hareket etmişlerdir. Çaka Bey'in öncülüğünü yaptığı ilk denizcilik faaliyetleri bunun en önemli göstergesidir. Türk Donanması Koyun Adaları Deniz zaferi ile kendini kanıtlamıştır. Öte yandan Türkiye Selçuklu Devleti'nin oluşturduğu donanma Anadolu'da Türk Denizciliğinin kaydettiği başarının devamı niteliğindedir. Türkiye Selçukluları donanmalarının yetkinliğini deniz aşırı Suğdak seferiyle göstermişlerdir. Türkiye Selçuklu Donanması devletin inkırazı ile yeni kurulan Türk Beyliklerinin donanmalarının çekirdeğini oluşturmuştur. Adalar Denizi sahillerinde kurulan Aydınoğulları, Saruhanoğulları, Karesiler ve Menteşe Beylikleri kendi donanmalarını oluşturarak bulundukları sahillerde ve Adalar denizinde hâkimiyetlerini korumak için mücadele etmişlerdir. Böylece Anadolu Türkleri için Donanma Türk Kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışmada Anadolu'nun Fethi sürecinde Batı Anadolu'da Türk denizcilik faaliyetleri, Beylikler ve Türkiye Selçuklu Devleti'ni kapsayacak şekilde ele alınacaktır. Bilim Kodu :112490 Anahtar Kelimeler :Çaka Bey, Koyun Adaları Savaşı, Türkiye Selçuklu Donanması, Batı Anadolu Beylikleri, Donanma. Sayfa Adedi :86 Danışman :Prof. Dr. Mehmet Ali Çakmak
Özet (Çeviri)
After the Malazgirt War, the Turkish conquests continued expanding towards coasts. As the Turks consolidated their dominance on the Anatolian coasts, they acted considering that the most significant force is the navy to identify, apply and maintain their own policies. The first navy actions that Çaka Bey led are the most important proof of this. The Turkish Navy proved its success with Koyun Islands Naval Victory. Besides, State of Turkey Seljuks Navy is the continuation of the success the Turkish Maritime achieved. Turkish Seljuks displayed the authority of their navy with overseas Suğdak Naval Warfare. The Turkish Seljukian Navy formed the Navy of The Turkish Beyliks' core. Aydınoğulları, Saruhanoğulları, Karesi and Menteşe Beyliks that were established on the coasts of the Archipelago struggled to protect their dominance on the Archipelago by forming their own navy. Thus, the navy became a part of the Turkish Culture for Anatolian Turks. In this academic research, during the conquest of Anatolia, Turkish naval activities in the Western Anatolia will be studied including Beyliks and Turkish State of Seljuks. Science Code :112490 Key Words :Çaka Bey, Koyun Islands, Koyun Island War, Turkish Seljukian Navy, Navy. Page Number :86 Supervisor :Prof. Dr. Mehmet Ali Çakmak