Rusya-Ukrayna ilişkileri: 1991-2021
Russia-Ukraine relations: 1991-2021
- Tez No: 722890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİKTORİİA DEMYDOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Soğuk Savaşın ardından SSCB'nin çöküşü gerçekleşmiş, 15 yeni devlet ortaya çıkmıştır. Kendisini SSCB'nin devamı olarak tanımlayan Rusya, tarihi ve kültürel bağları nedeniyle eski Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinden Ukrayna ile güçlü ilişkiler kurmaya çalışmıştır. Ancak Ukrayna'nın bağımsız dış politika yürütmek istemesi, Rusya'nın çıkarlarına uygun olmamış ve ülkeler arasında ilişkiler zaman içinde kötüleşmiştir. Ukrayna, Batı'ya entegrasyon çalışmaları yaparak AB ülkelerinin ekonomik gücünden yararlanmak istemiştir. Ukrayna, jeopolitik konumu, yer altı zenginlikleri ve verimli toprakları nedeniyle Rusya ve Batı için çok önemli bir ülkedir. Asya ve Avrupa arasında, enerji ve ticaret koridorun üzerinde bulunması diğer ülkelerin çıkar alanına girmesini sağlamıştır. Ukrayna, bağımsızlığını kazanmasının ardından Rusya ile krizler yaşamıştır. Krizler nedeniyle Ukrayna, Batı yanlısı politika izleyerek Rusya ile dengeli ilişkiler kurmayı hedeflemiştir. Ancak 1993 yılından itibaren Rusya, Ukrayna üzerindeki etkisini artırmıştır. NATO'nun genişleme politikası nedeniyle Ukrayna üzerinde Rusya ve Batı arasında yeni krizler oluşmuştur. İki güç arasındaki kriz sonucunda Ukrayna bölünmeye başlamıştır. Siyasi istikrarsızlıklar nedeniyle Ukrayna, iç ve dış politikada etkin rol oynayamamış, yönetime uygun olarak dış politika yürütmüştür. Sonuç olarak iki ülke arasında ilişkiler olumsuz bir şekilde sürmüştür. Rusya ve Ukrayna arasında gerçekleşen krizlerden diğer devletler de etkilenmiştir. Batı, bölge üzerinde etkinliğini artırarak Rusya'yı sıkıştırmaya çalışmıştır. Ancak AB ve NATO arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Rusya'nın bölge üzerindeki etkisi kırılamamıştır.
Özet (Çeviri)
After the Cold War, the collapse of the USSR took place and 15 new states emerged. Russia, which defines itself as the continuation of the USSR, has tried to establish strong relations with Ukraine, one of the former Soviet Union republics, due to its historical and cultural ties. However, Ukraine's desire to pursue an independent foreign policy did not suit Russia's interests and relations between the countries deteriorated over time. Ukraine wanted to benefit from the economic power of the EU countries by making integration studies with the West. Ukraine is a very important country for Russia and the West due to its geopolitical location, underground riches and fertile lands. Being on the energy and trade corridor between Asia and Europe has enabled other countries to enter into the field of interest. After gaining its independence, Ukraine experienced crises with Russia. Due to the crises, Ukraine aimed to establish balanced relations with Russia by following a pro-Western policy. However, since 1993, Russia has increased its influence on Ukraine. Due to NATO's enlargement policy, new crises have arisen between Russia and the West over Ukraine. As a result of the crisis between the two powers, Ukraine began to divide. Due to political instability, Ukraine could not play an active role in domestic and foreign policy, and carried out foreign policy in accordance with the administration. As a result, relations between the two countries continued in a negative way. Other states were also affected by the crises between Russia and Ukraine. The West tried to squeeze Russia by increasing its influence on the region. However, due to the disagreement between the EU and NATO, Russia's influence on the region could not be broken.