End of finnish neutrality and the effects of the War in Ukraine on multilateralism in Finland
Finlandiya'nın tarafsızlığının sona ermesi ve Ukrayna Savaşının Finlandiya'daki çok taraflılık üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 958462
  2. Yazar: TUĞRUL BİLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHRE AKSOY TERZİBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Finlandiya'nın Tarafsızlığının Sona Ermesi ve Ukrayna Savaşının Finlandiya'daki Çok Taraflılık Üzerindeki Etkileri Bu tez, Finlandiya'nın NATO'ya katılım kararını inceleyerek bu değişimin yalnızca güvenlik tehditlerine karşı verilen ani bir tepki olmadığını, aynı zamanda stratejik ve normatif bir yeniden yönelim olduğunu savunmaktadır. Ukrayna savaşı, küçük devletler için tarafsızlığın sınırlamalarını gözler önüne sermiş olsa da, bu çalışma, Finlandiya'nın NATO üyeliğinin yalnızca tehdit algılarına dayalı bir karar olmadığını ortaya koymaktadır. Aksine, Finlandiya'nın bu kararınin, çok taraflı güvenlik çerçeveleriyle daha derin kurumsal entegrasyon sağlamak ve liberal yönetişim yapılarıyla uyumunu pekiştirmek amacıyla bilinçli bir tercih olduğu ortaya konulmaktadır. Bu çalışma, niteliksel bir vaka analizi yöntemi kullanarak, süreç izleme ve yapılandırılmış karşılaştırma teknikleriyle Finlandiya'nın değişen güvenlik politikalarını incelemektedir. Üstdüzey açıklamalar, parlamento tartışmaları ve hükümet raporları gibi birincil kaynakların analizi, liberal uluslararasıcılığın Finlandiya'nın dış politika dönüşümünü en kapsamlı şekilde açıkladığını ortaya koymaktadır. Realist yaklaşımlar, Rusya'nın bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu kabul etmekle birlikte, Finlandiya'nın uzun vadeli kurumsallaşmış güvenliği ve demokratik çok taraflılığı tercih etmesini tam olarak açıklayamamaktadır. Yapısalcı teori ise Finlandiya'nın tarafsızlıktan vazgeçme kararında ulusal kimlik değişimlerinin ve normatif bağlılıkların nasıl belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, ittifak oluşumu, küçük devletlerin güvenlik stratejileri ve liberal uluslararasıcılığın dayanıklılığı konularında akademik tartışmalara katkı sağlamakta olup, Finlandiya örneğinin NATO genişlemelerine dair geleneksel realist varsayımlara meydan okuduğunu göstermektedir. Bulgular, Finlandiya'nın NATO üyeliğinin yalnızca bir güvenlik önlemi olmadığını, aynı zamanda çok taraflılığa yönelik bir taahhüt olduğuna işaret etmektedir. Finlandiya, düzensiz caydırıcılık politikaları yerine, kendisini NATO'nun kurallara dayalı kolektif güvenlik sistemine entegre ederek, stratejik öngörülebilirlik sağlamış ve Avrupa güvenlik yönetişiminde etkin bir aktör olarak konumunu güçlendirmiştir. Bu çalışma, sadece Finlandiya'nın stratejik yeniden hizalanmasını vurgulamakla kalmayıp, aynı zamanda küçük devletlerin dış politikalarının bir jeopolitik belirsizlik döneminde liberal kurumsalcılığı nasıl güçlendirebileceğini de ortaya koymaktadır. Gelecekteki araştırmalar, Finlandiya'nın NATO üyeliği sonrası değişen güvenlik politikasını, ittifak içindeki rolünü ve jeopolitik belirsizlik çağında tarafsızlık politikalarını yeniden değerlendiren devletler için çıkarılabilecek dersleri daha ayrıntılı olarak inceleyebilir.
Özet (Çeviri)
End of Finnish Neutrality and the Effects of the War in Ukraine on Multilateralism in Finland This thesis examines Finland's decision to join NATO, arguing that this shift was not merely a reaction to immediate security threats but a strategic and normative realignment within the framework of liberal internationalism. While the war in Ukraine intensified Finland's security concerns, this study challenges the notion that NATO membership was solely driven by threat balancing. Instead, it demonstrates that Finland's accession was a deliberate move toward deeper institutional integration, reinforcing multilateral security frameworks and liberal governance structures. Using a qualitative case study approach, this study employs process tracing and structured comparison to analyze Finland's evolving security posture. Primary sources, including high-level speeches, parliamentary debates and government reports are examined to reveal how liberal internationalism provides the most comprehensive explanation for Finland's foreign policy transformation. Realist interpretations, while acknowledging Russia's role as a security threat, fail to account for Finland's long-term preference for institutionalized security and democratic multilateralism. Constructivist insights further illuminate the role of national identity shifts and normative commitments in Finland's decision to abandon neutrality. This study contributes to academic discussions on alliance formation, small-state security strategies, and the resilience of liberal internationalism, demonstrating that Finland's case challenges traditional realist assumptions about NATO expansion. The findings indicate that Finland's NATO membership reflects both a security imperative and a commitment to multilateralism. Rather than pursuing ad-hoc deterrence, Finland embedded itself within NATO's rule-based collective security system, ensuring strategic predictability and reinforcing its role in European security governance. This study not only highlights Finland's strategic realignment but also demonstrates how small-state foreign policies can reinforce liberal institutionalism in an era of geopolitical uncertainty Future research could explore Finland's evolving role within NATO, its post-membership foreign policy, and broader implications for non-aligned states reassessing security in an era of geopolitical uncertainty.