Kadın emeği: Farklı feminizm ve feminist iktisat anlayışları temelinde bilgikuramsal bir irdeleme
Women labor: An epistemological analysis on the basis of different understandings of feminism and feminist economics
- Tez No: 549876
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK SERDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu çalışmanın amacı kadın emeğinin bilgikuramsal temellerini feminizm(ler) ve feminist iktisat(lar) bağlamında ortaya koymaktır. Bu temelde çalışmada öncelikle kadın emeği kavramsallaştırmalarının kavramsal ve kuramsal arka planı ortaya konulmuş ve farklı feminist anlayışlar ve feminist bilgi anlayışları tanıtılmıştır. Sonrasında feminist iktisat ve kadın emeği kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. Çalışmada son olarak kadın emeğinin 1970'ler öncesi dönemden günümüze geçirdiği evreler farklı feminizm(ler) ve farklı feminist iktisat(lar) ile de ilişkilendirilerek bilgikuramsal temelde deşifre edilmiş ve farklı kadın emeği kavramsallaştırmalarının ardında farklı bilgi anlayışları yer aldığı tespitine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the epistemological foundations of women labor in the context of feminisms and feminist economics. On this basis, firstly, the conceptual and theoretical background of the conceptualizations of women labor has been put forward and different feminist approaches and feminist understanding of knowledge have been introduced. Afterwards, feminist economics and women labor have been comprehensively discussed. In the study, the phases of women labor since 1970s to the present are deciphered in an epistemological basis by associating them with different feminisms and different feminist economics, and it has been asserted that different understandings of knowledge took place behind different conceptualizations of women labor.