Yeni bir katalitik konvertör tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing a new catalytic converter
- Tez No: 549883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT BARIŞ BULDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte insan ihtiyaçlarının karşılanması doğrultusunda teknoloji alanındaki gelişmeler her geçen gün hız kazanmaktadır. Dolayısıyla bu gelişmeler, bir takım olumlu etkilerin yanında olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Bu olumsuzlukların başında çevre kirliliği yer almakta olup, hava kirliliği ise çevre sorunları arasında önemli bir yere sahiptir. Sayıları her geçen gün giderek artmakta olan motorlu araçların çevre kirliliğindeki rolü ise oldukça büyüktür. Motorlarda yanan hava yakıt karışımı, karbonmonoksit (CO), azotoksit (NOX) ve hidrokarbon (HC) gazına dönüşmektedir. Motorlu taşıtlardan kaynaklanan bu zehirli gazlar filtrelenmediği takdirde atmosfere yaydığı zarar çok fazladır. Doğa ve insan sağlığı açısından oldukça zararlı olan bu gazları zararsız hale dönüştürmek için katalitik konvertörler kullanılır. Katalitik konvertörler, egzozdan çıkan zararlı gazları bünyesinde bulundurduğu seramik malzemeye emdirilmiş soy metaller sayesinde temizlemekte olan önemli bir egzoz sistemi parçasıdır. Bu çalışmada, tasarımı ve imalatı yapılan katalitik konvertörün içyapısında oluşturulan yenilik ile seramiğin merkez noktasında oluşan erken bozulmanın önüne geçilmektedir. Yapılan analizler sonucunda egzoz gazı akışı, katalitik konvertör içerisinde homojen olarak sisteme dağıtılmıştır. Sonuç itibariyle katalitik konvertörlerin ömrü ve verimliliği arttırılmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the world population, the developments in the field of technology have been accelerating every day in line with meeting human needs. Therefore, these developments bring along some positive effects as well as negative effects. Environmental pollution is at the top of these drawbacks and air pollution has an important place among environmental problems. The increasing number of motor vehicles are increasing in environmental pollution. Burning air fuel mixture in engines converts into carbon monoxide (CO), nitrogen oxide (NOX) and hydrocarbon (HC) gas. If these toxic gases from motor vehicles are not filtered, the damage to the atmosphere is very high. Catalytic converters are used to make these gases harmless, which are highly harmful to nature and human health. Catalytic converters are an important part in cleaning the harmful gases coming from the exhaust thanks to the catalysts they contain. In this study, the innovation created in the inner structure of the catalytic converter which is designed and manufactured prevents the early deterioration of the mid point of the ceramic. As a result of the analyzes, the exhaust gas flow is distributed homogeneously in the catalytic converter. As a result, the life and efficiency of the catalytic converters are increased.