Demiryolu standartlarına uyumlu LED'li aydınlatma armatürü lens tasarımı
Lens design of a luminaire with LED light source compatible to railway standards
  1. Tez No: 549934
  2. Yazar: ALPER TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu Tez çalışmasında Türkiye Vagon Sanayi A.Ş (TÜVASAŞ) tarafından imal edilen TCDD taşımacılık A.Ş. bünyesinde bulunan MT15400 serisi DMU“Dizel Tren Seti”dâhilinde kullanılan sinyal ve kuyruk aydınlatma armatürlerinin optik lenslerinin mevcut cam materyalden polikarbon esaslı materyal ile değiştirilmesi durumunda aydınlatma karakteristiğinin nasıl etkilendiği anlatılmıştır. Ek olarak, polikarbon optik lensin cam lense kıyasla avantajlarının dezavantajlarının neler olduğu, yeni polikarbon lensli aydınlatma armatürlerinin tasarımı esnasında demiryolu standartlarının tasarıma etkilerinin neler olduğu araştırılmıştır. Ayrıca cam ve polikarbon lensler laboratuvar koşullarında aydınlatma testine tabi tutulmuş ve bu tez çalışmasında test sonuçlarının değerlendirilmesi yapılarak yeni tasarımın hem kurum hem de ülke için katkıları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is explained that how lighting characteristics of Marker lights and tail lights on MT15400 series DMUs, which has been produced by Turkish Wagon Industry Inc.(TÜVASAŞ) and owned by TCCD Transportation Inc., is affected with changing glass based optical lenses to polycarbonate optical lenses. Additionally; the disadvantages and the advantages of the polycarbonate optical lenses compared to the glass lenses and the affects of railway standards to the designing process of new lighting luminaires' polycarbonate optical lenses are investigated. Furthermore, glass and polycarbonate lenses have been subjected to lighting test under laboratory conditions and evaluation of these test results has been given with the determination of its benefits to both to TÜVASAŞ and Turkey in this thesis.