Maliyet muhasebesi açısından kurumsal kaynak planlamasının önemi
The importance of enterprise resource planning regarding to cost accounting
  1. Tez No: 549955
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ KURŞUNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İşletmelerin en temel hedefi varlıklarını kar elde ederek sürdürmektir. Kar elde etmek ise en basit anlatımla maliyetleri azaltıp gelirleri arttırmak ile mümkündür. Günümüz işletmeleri teknolojinin ilerlemesi ile birlikte çağın gerektirdiği teknolojik kaynaklardan yararlanarak maliyetleri öğrenmeyi ve azaltmayı istemektedir. Kurumsal kaynak planlaması sistemleri işletmelere bu konularda çözüm önerileri sunmaktadır. Çalışmamız KKP 'nin Maliyet Muhasebesi Açısından İncelenmesi üzerinedir. İşletmelerin veri bütünlüğü, güvenilirliği, karar verme mekanizmaları, gerçek verilere, gerçek zamanlı ulaşmayı kolaylaştıran KKP sistemleri karlılık ve verimliliği arttırarak işletmelerin hedeflerine ulaşmasında yardımcı olmaktadır. KKP başarısı üretim maliyetlerinin doğru ve kısa sürede hesaplanması, mevzuata ve standartlara uygun şekilde sonuçlanıp raporlamasıdır. Çalışmanın amacı; KKP kullanan işletmelerin maliyet muhasebesinin doğru çalıştırılmasının işletme ve KKP performansına etkisi ve önemine dikkat çekmek, maliyetleri doğru hesaplayabilmenin bilgisayar sistemlerine kayıtların doğru tanımlanması ve yetkili personelce güncellenmesi ile mümkün olduğunu göstermektir. Uygulamamızda da bu amaca ulaşmak için maliyet muhasebesi ve kurumsal kaynak planlaması kavramsal çerçevesi maliyet muhasebesi kurgulanması ve kontrolü konusunda önemlilik arz eden konulara yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The main objective of the enterprises is to sustain their existence by making a profit. The simplest way to realize this goal is to cut costs and increase revenue. Today's enterprises want to learn about and reduce costs by utilizing the technological resources required by the age with the advance of globalization and technology. Enterprise resource planning systems offer solutions to businesses in these areas. Our study focuses on ERP regarding cost accounting. Data integrity with reliability, decision-making mechanisms and ERP systems that facilitate real-time access to real data help enterprises reach their goals by increasing the profitability and efficiency. The main advantage of ERP is that it calculates the production costs accurately and rapidly and reports in accordance with the legislation and standards. The purpose of the study is to draw attention to the effect of the correct operation of the cost accounting on ERP and business performance and to show that the way to calculate the costs correctly is possible by correct data identification with accurate entry to the ERP systems and updating it by authorized personnel. In order to achieve this goal, the conceptual framework of cost accounting and corporate resource planning, issues related to cost accounting and control are included to this study.