Bireysel iş uyuşmazlıkları ve çözüm yolları
Individual labor disputes and their resolution
- Tez No: 549967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İşçi ile işveren arasındaki bireysel iş ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklar olarak tanımlanan bireysel iş uyuşmazlıkları ile bu uyuşmazlıkların çözüm yolları, çalışma hayatının en önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireysel iş uyuşmazlıklarının sayısı her geçen gün artmasına rağmen yürürlükteki çözüm yolları, uyuşmazlıkların zamanında ve yeterince çözülmesinde yetersiz kalmaktadır. Diğer taraftan, bireysel iş uyuşmazlıkların çözümünü yürürlükteki mevzuat, işçi sendikalarının yeterliliği, ekonomik yapı, işçi ve işverenlerin eğitimi gibi durumlarda olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tez çalışmasının amacı, bireysel iş uyuşmazlığının çözümünü olumsuz yönde etkileyen faktörleri açıklamak, yürürlükteki yönetsel, yargısal ve alternatif çözüm yollarını değerlendirmek, başka ülkelerde uygulanan çözüm yöntemlerinden bahsederek bireysel iş uyuşmazlıklarında uygulanabilecek alternatif çözüm yöntemlerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Individual labor disputes can be defined as disputes that arise from the individual working relationship between an employer and employee, and their resolution can be considered as one of the most important issues in the workplace. Even though the number of individual labor disputes is increasing by the day, the current approaches still fail to resolve disputes in a timely or satisfactory manner. The resolution of individual labor disputes is also negatively affected by such factors as current legislation, the competency of labor unions, the economic structure, and education level of the employers and employees. This thesis provides an explanation of the factors that negatively affect the resolution of individual labor disputes, while also evaluating the current administrative, judicial and alternative methods for resolving these disputes, and shedding light on alternative means of resolving individual labor disputes by opening a discussion on the methods used in other countries.