Türk bankacılık sektöründe faaaliyet gösteren mevduat bankalarının çok kriterli karar alma yöntemleriyle analizi
The analysis of deposit banks in Turkey by multi-criteria decision making methods
- Tez No: 550009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Karar verme; bir insanın doğumu ile başlayan ve günlük yaşamının neredeyse her anında karşılaştığı, yaşamını bir sonraki aşamaya taşımak ve sürekliliğini sağlamak için en az iki veya daha fazla seçenek arasından birini seçme işlemidir. Rasyonel bir varlık olan insan, aldığı kararların faydasını/kazancını maksimize; zararını/kaybını ise minimize etmeyi hedefler. Genel hatlarıyla tanımlanan bu seçme işlemi, seçeneklerin çokluğu ve karmaşıklığı insanı; karar vermeye yönelik çeşitli yöntemler ve yollar geliştirmeye yönlendirmiştir. Günümüzde sürekli gelişen ve değişen bankacılık sektöründe, katılım bankalarının da sektöre dahil olmasıyla, etkin karar almanın önemi gitgide artmaktadır. Fon talepleri ile fon arzları, sermaye piyasası araçları ve ekonomideki kritik işlemleri düzenleyen bu ekonomik faaliyetlere aracılık eden bankalar ekonomide çok önemli rol üstlenmektedir. Bu denli önemli faaliyeti sürdüren bankaların, mevcut koşulları yorumlayabilmesi ve etkin karar alabilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, ülke ekonomisinin temel taşlarından biri olan mevduat bankaları incelenmiş, elde edilen veriler ve bulgular ışığında sonuçların değerlendirilmesinde TOPSIS Yöntemi, SAW Yöntemi ve WSA Yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision-making is the process of starting with a person's birth and choosing from at least two or more options that we encounter almost every day in life, to move our life to the next stage and to ensure continuity. Human being as a rational entity aim to that maximum benefit and minimum loss. Having multi alternative and complicated this choosing process lead to that developed some various method and ways. Effective decision making significant increased after joining participation bank to banking system. Banks that play an important role in the economy play an important role in these economic activities, which regulate funding requests, funding instruments, capital market instruments and critical transactions in the economy. Banks that carry out this important activity are very important in every way to know, interpret and make decisions. In this study, the deposit banks, which are the basic stones of the country's economy, were examined and, TOPSIS method, SAW method, WSA method were used to evaluate the results in the obtained data and findings