Finansal kapsayıcılık ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin kantil regresyon yöntemiyle analizi
Analysis of the relationship between financial inclusion and economic growth with quantile regression method
- Tez No: 550010
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Küresel anlamda bakıldığında, finansal hizmetlerin erişilebilirliği, kullanılabilirliği ve kullanımı açısından en önemli kuruluşlar bankalardır. Politika yapıcıların önemli önceliklerinden birisi bankalar aracılığıyla oluşturulan finansal piyasayı daha kapsayıcı hale getirmek, tüm yetişkinlerin erişebildiği ve tasarruflarını finansal piyasalar aracılığıyla kullandığı kapsamlı bir finansal piyasa oluşturmaktır. Çalışmada Sarma (2008) tarafından geliştirilen yetişkin bireylerin finansal hizmetlere ne ölçüde eriştiklerini ve kullandıklarını ölçen mevduat ve katılım bankacılığı verilerini esas alan finansal kapsayıcılık endeksi Türkiye için illere göre hesaplanmıştır. Bu endeks 0 ile 1 arasında değerler almakta, 0 değeri finansal kapsayıcılığın dışında kalındığını, 1 ise finansal kapsayıcılığın tam olarak sağlandığını göstermektedir. Çalışma kapsamında Türkiye'nin 2011-2017 yıllarını kapsayan 81 ili için finansal kapsayıcılık endeksi oluşturulmuştur. Yine aynı yöntem ile Türkiye'nin 2007-2017 yıllarını kapsayan 81 ili için katılım bankacılığının finansal kapsayıcılığı da hesaplanmıştır. Finansal sistemin boyutlarının gösterildiği endeks değerlerinde bölgeler arasında büyük farklılıklar olduğu saptanmıştır. Oluşturulan endeks değerlerinin ekonomik büyüme ile arasında nasıl bir ilişki içinde olduğu Kantil Regresyon yöntemiyle detaylı olarak incelenmiştir. Bulgular düşük kantil bölgelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu, yüksek kantil bölgelerinde ise anlamlı fakat negatif bir ilişkinin bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
When considered globally, banks are the most important institutions in terms of accessibility, availability and usage of financial services. One of the key priorities of policy makers is to make the financial market formed by means of banks more inclusive and to construct a comprehensive financial market that all adults can access and use their savings through financial markets. In this study, the index of financial inclusion (FKE) developed by Sarma (2008) that measures the extent to which adult in dividuals could Access and use financial services was colculated for provinces in Turkey. This index takes values between 0 and 1, and the value 0 indicates complete financial exclusion, the value 1 indicates complete financial inclusion. In the scope of the study, the index of financial inclusion computed for the 81 Provinces of Turkey, covering the years 2011-2017. Financial inclusion of the banking participation to Turkey's 81 provinces between the years 2007-2017 was calculated in the same way again. It has been determined that there are big differences among the regions in the index values where the dimensions of the financial system are shown. The relationship between the index values created and the economic growth has been examined in detail by Quantile Regression method. Results that there was statistically significant correlation in the low quantile regions and that there is a meaningful relationship in high quantile regions.