Çağdaş Türk resim sanatında figüratif eğilimlerin yüzeysel mekan ile ilişkisi
The relationship of figurative tendencies to superficial mechanics in contemporary Turkish painting art
  1. Tez No: 550011
  2. Yazar: EVRİM ATASEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KIYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Derinliğin azalarak espasın resim yüzeyine yaklaşmasıyla birlikte bir resmi meydana getiren nokta, çizgi, renk, leke, doku, ışık-gölge, perspektif ve benzeri gibi yapısal elemanlar klasik resim üslubundaki işlevselliğinin dışına çıkarak daha özgün bir anlatım diliyle kullanılmaya başlanmıştır. Bu durum da mekanın yüzeysel bir kimlik kazanmasını ve sanatçının imge dağarcığını özgürce yansıtabildiği düz bir zemin haline gelmesini sağlamıştır. Yapılan araştırma ile yüzeysel mekan anlayışının Çağdaş Türk Resim Sanatındaki figüratif eğilimlere yönelik gelişim evreleri ele alınarak bu anlamda eser veren sanatçıların eserleri üzerinden bir incelemeye gidilmiştir. Bu bağlamda ilk olarak araştırma konusuna alt yapı oluşturması açısından, araştırmanın ikinci bölümünde; Mekan, Yüzeysel Mekan ve Yüzeysel Mekanla bağlantılı kavramlar üzerinde durulmuş, ardından“Batı Resim Sanatında Figüratif Eğilimlerin Yüzeysel Mekan ile İlişkisi”ne genel olarak değinilmiştir. Daha sonra ise araştırmanın asıl tez kısmını oluşturan üçüncü bölümü;“1950 Öncesi Figüratif Eğilimlerin Yüzeysel Mekanla İlişkisi”ve“1950 Sonrası Figüratif Eğilimlerin Yüzeysel Mekanla İlişkisi”şeklinde iki ana başlık altında ele alınmıştır. Bu perspektiften yola çıkılarak gerçekleştirilen araştırmada Çağdaş Türk Resminde yüzeysel bir mekan içerisinde ele alınan figüratif anlatımların Çallı Kuşağıyla birlikte yaşanan dönüşüm sonucunda, özellikle Cumhuriyet kurulduktan sonraki dönemde kendisini etkin bir şekilde gösterdiği anlaşılmıştır. Bu yüzden araştırma konusu, bu süreç sonrasında figüratif eğilimli eserlerinde yüzeysel mekan etkisi tespit edilen sanatçılar arasından Fikret Mualla, Cihat Burak, Burhan Uygur, Ergin İnan, Mustafa Ata, İbrahim Örs, Cuma Ocaklı, Hanefi Yeter ve Bedri Baykam'ın eser örnekleri ile sınırlandırılmıştır. Son olarak ise araştırmanın dördüncü bölümünde; araştırma konusuyla ilgili olarak Evrim Ataseven'in sanat anlayışı ve uygulama çalışmaları incelenerek değerlendirilmiştir. Gözlem ve doküman analizi gibi nitel veri toplama yöntemlerinin kullanıldığı araştırma kapsamında ilgili literatür taraması yurt içi kütüphanelerde yapılarak, uygun metinler ve örnek resimler toplanmıştır. Sanal ortamdan ve kitaplardan sanatçıların eserlerine ulaşılmıştır. Söz konusu eserlerin yüzeysel mekan olgusu açısından analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Tez veri merkezindeki tez çalışmaların taraması yapılarak araştırmayı destekleyici bilgiler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Structural elements such as the point, line, stain, texture, light-shade, perspective, and so on, which constitute an image with a decrease in depth and approach to the image surface of the object, are more authentic than the classical picture style. In this case, the place had to gain a superficial identity and become a flat floor where the artist can freely reflect the image's vocabulary. With the research carried out the development phases of the contemporary Turkish painting Art of the concept of superficial space are examined by the works of artists who gave work in this sense. In this context, the first part of the research is to create a substructure for the topic; The location is on the concepts associated with superficial space and superficial mechanics, followed by the general relationship of figurative tendencies in western painting art to superficial mechanics. Then the second part of the research, which constitutes the original thesis part;“The relationship between the superficial mechanics of figurative tendencies after 1950”is discussed under two main headings. In the research carried out from this perspective, the figurative narrative discussed in a superficial space in the contemporary Turkish painting is the result of the transformation with the Çalli generation, especially in the period after the Republic was established has shown itself effectively. For this reason, the research subject, the figurative-prone works of the artists identified in the superficial space effect, Fikret Mualla, Cihat Burak, Burhan Uygur , Ergin Inan, Mustafa Ata, Ibrahim Örs, Cuma Ocaklı, Hanefi Yeter and Bedri Baykam's works And how it was reflected in their art. Finally, in the third part of the research; In relation to the subject of research, the painting studies of Evrim Ataseven were evaluated. In the scope of research using qualitative data collection methods such as observation and document analysis, the relevant literature screening was carried out in the domestic libraries and the appropriate texts and sample images were collected. The works of artists from virtual environments and books have been reached. The analysis of these works was evaluated in terms of superficial space phenomenon. The thesis data centre was scanned for thesis studies and supporting information was used