Residents' view of the opportunities and threats provided by military sites and the possible transformation of these areas: The case of Mamak (Ankara) Military Headquaters
Askeri alanların yarattığı fırsat ve tehditlere ve bu alanların olası dönüşümlerine yönelik toplumun bakış açısı: Mamak (Ankara) 4. Kolordu Komutanlığı örneği
- Tez No: 550026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Askeri alanların şehir merkezlerinden taşınması ve bu alanların yeniden işlevlendirilmesi Türkiye'de önemi giderek artan bir planlama sorunu haline dönüşmüştür. Özellikle 2000'li yıllardan bu yana, askeri yapıların ve alanların dönüşümüne yönelik girişimler, güvenlik ve siyaset dahil olmak üzere bir dizi nedenden dolayı Türkiye'deki yetkili makamlar tarafından büyük ölçüde gerekli görülmüş ve desteklenmiştir. Bu çalışmada ele alınan temel sorun askeri alanların taşınması ve bu alanlara verilecek yeni işlevlerin belirlenme sürecinin karmaşıklığıdır. Bu süreçte politik ve ekonomik faktörlere ek olarak göz önünde bulundurulması gereken çeşitli insan faktörleri vardır. Bu alanların şehir dışına taşınması ve yeni işlevleriyle ilgili alınan herhangi bir karar nihayetinde en çok askeri alanların bulunduğu bölgelerdeki yerel halkı etkileyeceğinden bu toplulukların ihtiyaçlarını, alanların dönüşümden beklentilerini analiz etmek ve dönüşüm sürecindeki görüşlerini almak gereklidir. Bu açıdan tez, Ankara'nın ana gelişim koridorlarından birinde konumlanmış olan Mamak 4. Kolordu Komutanlığı askeri alanına odaklanarak, Türkiye'deki askeri alanların dönüşümüyle ilgili genel bir çerçeve sunmayı ve bu alanların toplumun bakış açısı, kamu yararı ve alanların kendine özgü nitelikleri dikkate alınarak hangi kullanımlara viii dönüştürülebileceğini tartışmayı amaçlamaktadır. Çalışmada elde edilen veriler Mamak 4. Kolordu Komutanlığı askeri alanı çevresindeki mahallelerde yapılan anketlere dayanmaktadır. Çalışmanın sonuçları, bölge sakinlerinin seçilen askeri alanın dönüşümüne kaygıyla yaklaştıklarını ve askeri alan dönüştüğü takdirde bu alanda yeşil alanlar, spor ve rekreasyon alanları gibi mahallelerinde daha az gördükleri kamusal açık alanları görmeyi beklediklerini göstermektedir
Özet (Çeviri)
The redevelopment of military sites increasingly becomes a popular planning problem in Turkey. Especially since the 2000s, attempts to transformation of military sites have been motivated largely by the authorities in Turkey because of a number of reasons, including security and political. The problem being addressed in this study is related to the complexity of defining the future use of military sites. In addition to political and economic factors, there are a variety of human factors that needs to be considered in the process of defining the future of these sites. As any decision regarding the closure and future use of these sites will eventually affect the communities that host military sites, it becomes necessary to understand communities' needs, interests and their views in the redevelopment process. From this perspective, this thesis aims to propose a framework for understanding how to redevelop military sites and discuss how such areas can be transformed within the context of communities' perspectives, public interest and individual characteristics of each site by focusing on Mamak 4th Corps Command military site which is situated on one of the main growth corridors of Ankara. Data is obtained through survey conducted in neighborhoods around the military site. vi Findings showed that the residents seem very cautious about the transformation of the chosen military site. If this area is to be transformed into different uses, the residents expect to see public open spaces such as green areas and sports and recreational facilities which they rarely encounter in their neighborhoods.