Beypazarı, Seyitömer ve Himmetoğlu bitümlü şistlerinin retortlanması
- Tez No: 55004
- Danışmanlar: PROF.DR. B. ZÜHTÜ UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Ill BEYPAZARI, SEYİTÖMER VE HİMMETOGLU BİTÜMLÜ ŞİSTLER RETORTLANMASI Doktora Tezi Özkan Murat DO?AN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1996 ÖZ Bitümlü şistlerin retortlanmasıyla sıvı ürün elde edilmesine yönelik bir çalışma olarak planlanan bu araştırma, üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, Termogravimetrik Analiz (TGA) cihazı kullanılarak Beypazarı, Seyitömer ve Himmetoğlu bitümlü şistlerinin retortlama kinetiği parametreleri belirlenmiştir. İkinci aşamada, laboratuvar ölçekli düşey konumlu bir fırın kullanılarak sabit yatak şartlarında her üç rezerve ait bitümlü şistlerin retortlanma verimleri incelenmiştir. Üçüncü aşamada ise ilk iki aşama sonunda elde edilen bulgulara dayanarak tasarımı yapılan pilot ölçekli bir tesisin imalatı yapılmış ve ön deneylerle hidrodinamik ve ısıl özellikleri belirlendikten sonra, bu büyük sistemde de retortlama gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, TGA 'da yapılan çalışma ile Beypazarı bitümlü şisti için bir bölgeli, Seyitömer ve Himmetoğlu bitümlü şistleri için ikişer bölgeli bozunma süreçleri tesbit edilmiştir. Üç bitümlü şist için aktivasyon enerjisi 12-40 kJ/mol, frekans faktörü ise 0.05 - 150 dak"1 değerleri arasında hesaplanmıştır. Retortlamayla bozunma işleminin, birinci mertebeden global bir reaksiyon ile gösterilebileceği belirlenmiştir. İkinci aşamada düşey konumlu tüp fırın deney sonuçlan, Corexport 7000 Standard retortlama cihazında yapılan deneylerin sonuçlan ve Fischer assay standard retortlama deney sonuçları birinci aşama sonuçları ile birlikte değerlendirilmiştir. İncelenen 0.7 - 2.6 mm aralığında partikül boyunun retortlama verimine önemli bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Beypazarı, Seyitömer ve Himmetoğlu bitümlü şistlerinin retortlama ile toplam ağırlık kayıpları ortalama olarak sırasıyla % 12, % 22 ve % 63 olarak bulunmuştur. Üçüncü aşamada kurulan pilot akışkan yatağın performansı teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. En uygun çalışma sıcaklığının 450 - 500°C arasında ve minimum akışkanlaşma hızından çok yüksek olmayan hızlarda çalışmanın yeterli olduğu gözlenmiştir. Yapılan deneylere göre ağırlıkça % 16'ya varan sıvı ürün verimi elde edilmiştir. Retortlamadan elde edilen sıvı ürünlerin FTIR ve NMR'da yapısı incelenmiştir. FTIR'da alifatik yapının aromatik yapıya oranının, üç farklı bitümlü şist cinsine göre, 6-10 arasında olduğu görülmüştür. NMR spektrumları da bu bulguları doğrulamıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 603.01.01 Bitümlü şist, retortlama, akışkan yatak 243 Prof.Dr. B. Zühtü UYSAL
Özet (Çeviri)
IV RETORTING OF BEYPAZARI, SEYİTÖMER AND HİMSVÎETO?LU OIL SHALES Ph.D. Thesis Özkan Murat DO?AN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1996 ABSTRACT This research planned to develop a suitable technology for oil shale retorting to produce shale oil has been performed in three stages. In the first stage, kinetic parameters of retorting Beypazarı, Seyitömer and Himmetoğlu oil shales have been determined using Thermogravimetric Analyzer (TGA). In the second stage, efficiencies of retorting of these oil shales were investigated using a vertical tube furnace. Based on the findings of the first two stages, a pilot scale retorting system has been designed, constructed and tested in the third stage. After determining the hydrodynamics and heat transfer properties of the pilot system by preliminary experiments, oil shale retorting was achieved in this system as well. Experiments with TGA in the first stage indicated that first order overall kinetic expression was adequate for pyrolysis of the three shales studied. While one kinetic expression was found to be valid over the whole temperature range for the entire heating period for Beypazarı oil shale, two first order kinetic expressions were required for Seyitömer and Himmetoğlu shales. Activation energies were found to vary between 12 and 40 kJ/mol and the frequency factors were determined to be in the range from 0.05 to 1 50 min"1 for all the oil shales investigated. Experimental results obtained using laboratory scale vertical furnace, Corexport 7000 standard retorting apparatus and standard Fischer assay apparatus in the second stage were compared and evaluated together with TGA results. All the experiments indicated that particle size had no effect on retorting efficiency over the range from 0.7 to 2.6 mm. Total average weight losses due to retorting of Beypazarı, Seyitömer and Himmetoğlu oil shales were determined to be 12%, 22% and 63%, respectively. Later in the third stage, the performance of the pilot unit was investigated both theoretically and experimentally. The optimum operating temperature was found to be between 450 and 500°C. The optimum fluidization velocity for pilot fluidized bed retorting was determined to be kept close to the minimum fluidization velocity. Shale oil production efficiency of up to 16wt-% was obtained in the pilot unit. Shale oil structures were also examined by FTIR and NMR. The ratio of aliphatic to aromatic compounds was found to be between 6 and 10 for the three shale oils. Science Code Keywords Page Number Adviser 603.01.01 Oil shale, retorting, fluidized bed 243 Prof.Dr. B. Zühtü UYSAL