Trafik kazalarında eğitimin etkisi
- Tez No: 55005
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
TRAFİK KAZALARINDA E?İTİMİN ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Fatih DO?AN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1996 OZ Çalışmamızda eğitimin tanımlamasını Anayasa ve diğer kanunlardaki yerini ele aldıktan sonra, konuyla ilgisi olan Bakanlık, kuram ve kuruluşların görev ve yetkilerini inceleyip, mevcut eğitim sistemi geniş çaplı olarak ele alınmıştır. Okul öncesi ilk ve orta dereceli okullardaki trafik eğitimi, ders programlan incelenmiştir. Bu konuda yazılı ve görsel basının çalışmaları, kazaların önlenmesindeki fonksiyonları gözden geçirilmiştir. Trafiğin ana unsurlarından olan sürücülerin nasıl eğitildiği, sürücü kursları, ders programlan ele alınıp eksiklikler gözönüne getirilmiştir. Trafiği denetleyip, yönlendiren trafik polisinin nasıl yetiştirildiği, Emniyet Genel Müdürlüğünün, kurum içi ve kamuya yönelik çalışmalan incelenip ele alınmıştır. Kazaların önlenmesinde, her ne kadar alt yapı en önemli unsurlardan biri gibi gözükse de esas sorunun yolcu, yaya, sürücü veya denetleyici olarak görev alan insanın eğitiminin ana unsur olduğu ve ancak bu şekilde köklü bir çözüme gidilebileceği gözükmektedir. Bilim Kodu :
Özet (Çeviri)
II THE IMPACT OF EDUCATION ON TRAFFIC ACCIDENTS (M.S& Thesis) Fatih DO?AN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1996 ABSTRACT In this study, after the definition of education and how it is taken into account by the Turkish Mother-Law are invastigated, the responsibilities and authorities of the related ministry, organizations and establishments are examined, and the current education system is investigated broadly. The traffic education and curriculum at pre school, primary school and secondary school stages are studied. The studies of mass media on the issue and their function in the prevention of traffic accidents are searched. How drivers are educated, which is one of the fundamentals of traffic, courses for drivers, and the curriculum are examined, and the deficiencies are determined. How traffic police controlling and directing traffic flows and the General Director- Ship of Security' s studies within the organization and public are investigated. Even if the infrastructure seems to be one of the most important aspects in the prevention of traffic accidents, it viewed that the main problem is the education of passengers, pedestrians and controllers, and that an actual solution can be reached in this way. Sicience Code Key Words Page Number Adviser Traffic education 67 Prof. Dr. Yalçın EROL