Rayal klein-gordon ve radyal dirac denklemlerinin analitik çözümleri
  1. Tez No: 55003
  2. Yazar: HÜSEYİN DİLSİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
II RADYAL KLEIN - GORDON VE RADYAL DİRAC DENKLEMLERİNİN ANALİTİK ÇÖZÜMLERİ (Doktora Tezi) Hüseyin DİLSİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1996 ÖZ Bu çalışmada radyal Klein - Gordon (KG) ve Dirac denklemleri için hipervirial (HV) ve Hellmann - Feynman (HF) teoremleri herhangi bir keyfi mertebede Rayleigh - Schrödinger (RS) pertürbasyon serilerini oluşturmak için kullanılmışlardır. Metod, Coulomb vektör potansiyeli etkisi altındaki pertürbe vektörlü bir parça ile V(r) = -Z/r + Xrk, k = 1,2, W(r) = 0 veya pertürbe skaler potansiyellere V(r) = -Z/r, W(r) = Ârk, k = 1, 2,...ve çift pertürbe skaler potansiyellere V(r) = -Z/r, W(r) = Ar + Pr2 uygulanmıştır. Yine bu çalışmada, radyal KG ve radyal Dirac denklemlerinin çözümü için (j)(r) =f (r)exp[g(r)] formunda bir dalga fonksiyonu tanımlanarak, yeni tanımlanan bu fonksiyonun söz konusu denklemlerde kullanılması ile f (r) ve g(r) fonksiyonlarına bağlı diferansiyel denklemler elde edilmiştir. Bu diferansiyel denklemlerin çözüm fonksiyonları, HVHF metodunda kullanılan potansiyeller için f (r) ve g(r) nin uygun bir seçimi ile, cebrik işlemler n kullanılarak elde edilmişlerdir. Biüm Kodu : 404. 06.01 Anahtar Kelimeler : Potansiyeller, KG ve Dirac Denklemleri, HVHF metodu, cebrik çözüm metodu Sayfa adeti :110 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mehmet ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
III ANALYTIC SOLUTIONS OF THE RADIAL KLEIN - GORDON AND THE RADIAL DIRAC EQUATIONS (PhD. Thesis) Hüseyin DİLSİZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1996 ABSTRACT In this study, the relativistic hypervirial and Hellman-Feynman theorems for the radial Klein-Gordon (KG) and radyal Dirac equations are used to construct Rayleigh-Schrödinger (RS) perturbation expansions in arbitrary order. The method is applied to the KG and to the Dirac equations for a particle in an attractive Coulomb-type vector potential with perturbing vector or scaler potentials of the form A,rk,k = l,2,.. or double perturbing scaler potentials. Also in this study, a wave functions in the form of (r) = fn(r)exp[g(r)] has been defined for the solution of the radyal KG and the radyal Dirac equations, and with the use of the newly defined function in the above equations, the differential equations depending in the function of f(r) and g(r) have been obtained. The solution functions of these differential eguation, for the potentials used in HVHF method, have been obtained by appropriate choice of fn(r) and g(r) with the use of algebraic solutions. Science Code : 404.06.01 Keywords : Potentials, KG and Dirac Equations, the method of HVHF, Exact Solutions Page Number: : 110 Adviser : Doç.Dr. Mehmet ŞİMŞEK