Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesinde nohut üretimi yapan çiftçilerin bitki koruma sorunlarının ve zirai mücadele konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the factors affecting agricultural pesticide uses status with plant protection problems of chickpea producers in the district of Elbistan in Kahramanmaraş
- Tez No: 550048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE DİDEM SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesinde nohut üretimi yapan üreticilerin bitki koruma sorunlarının ve zirai mücadele konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla 2018 yılında nohut üretimi yapan üreticilerden 1-10 dekarlık alandan üretim yapanlardan 23, 11-25 dekarlık alandan üretim yapanlardan 23 ve 26-100 dekarlık alanlarda üretim yapan üreticilerden ise 48 üretici olmak üzere toplamda 94 adet nohut üreticisi ile anket çalışması yapılmıştır. Yapılan değerlendirmelerin sonuçlarına göre, üreticilerin çok büyük bir kısmı GDO ve biyoteknolojinin ne anlama geldiğini bilmediği, sertifikalı tohumluk kullanım oranının düşük seviyede olduğu, toprak analizi yaptıran üretici sayısının sınırlı olduğu, üreticilerin tarımsal işlerini kendilerince yürütüldüğü, kimyasal savaş uygulamalarında üreticinin çoğunun pestisitleri karıştırdığı, üreticilerin önemli bir kısmının doz aşımında ve gereksiz pestisit kullanımının insan sağlığına ve çevreye zarar verdiğini bildiği, birçok üreticinin boş pestisit ambalajlarını yakarak imha ettiği ya da toprağa gömdüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the knowledge of plant protection problems and the knowledge of farmers about chickpea production in Elbistan district of Kahramanmaraş province. For this purpose, a total of 94 chickpea producers, 23 of which made production in 1-10 decare area, and 23 producers in 26-100 decare area, and 48 producers, made a survey with a total of 94 producers. According to the results obtained, a large part of the producers do not know what GMO and biotechnology means, the rate of certified seed use remains low, the number of soil analysis is very low, the producers carry out their agricultural works themselves, while the chemical control, many producers mix plant protection products, it has been found that the use of pesticides are known harmful to human health and the environment, many producers have destroyed empty plant protections product packages or buried them in the ground.