Poli(m-aminobenzoik asit) polimeri ile çözeltilerden Pt(IV) iyonlarinin adsorpsiyonu
Adsorption of platinum(IV) ions by poly(m-aminobenzoic acid) polymer
  1. Tez No: 550047
  2. Yazar: TUĞRUL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLFEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada poli(m-aminobenzoik asit) (PABA) üzerine Pt(IV) iyonlarının adsorbsiyonu çalışılmış, adsorpsiyonun dengesi, kinetik ve termodinamik hesaplamaları yapılmıştır. Poli (m-aminobenzoik asit) polimeri m-aminobenzoik asitin amonyum persülfat ile kimyasal yükseltgenme reaksiyonuyla sentezlenmiştir ve sonra sentezlenen polimer ile Pt(IV) iyonlarının adsorpsiyonunun denge, kinetik ve termodinamiği çalışılmıştır. Pt(IV) iyonları adsorplanmış PABA polimerinin karakterizasyonunda, FT-IR spektroskopisi, FE-SEM (Alan Emisyon Taramalı Elektron Mikroskobu) ve EDS (Enerji Dağılım Spektroskopisi) yöntemleri kullanılmıştır. Adsorpsiyon çalışmasında; Pt(IV) adsorpsiyonuna asitliğin, sıcaklığın ve Pt(IV) iyonlarının konsantrasyon etkisi incelenmiştir. Optimum pH 4 olarak bulunmuştur. Adsorpsiyon verileri Langmuir ve Freundlich izotermlerine uygulanmıştır. PABA polimerinin Pt(IV) adsorpsiyon kapasitesi 2362 µg/g olarak hesaplanmıştır. Adsorpsiyon termodinamik hesaplamarında (ΔG°) değerleri 20, 30, 40 ve 50 °C sıcaklıklarda sırasıyla 5540, 5217, 4642, -723 kJ/mol olarak hesaplanmıştır. Adsorpsiyon entalpisi (ΔH°) 610,14 kJ/mol, entropisi (ΔS°) 187,40 J/mol olarak hesaplanmıştır. PABA üzerine Pt(IV) adsorpsiyonu, hem kompleks hem de iyonik etkileşim olan kimyasal bir adsorpsiyon olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study describes the equilibrium, kinetic and thermodynamics of the adsorption of Pt(IV) ions on poly (m-aminobenzoic acid) (PABA) polymer. The chelating polymer was synthesized by the oxidation reaction of m-aminobenzoic. The equilibrium kinetic and thermodynamics of the adsorption of Pt (IV) ions on the polymer were studied. The synthesis of the chelating polymer PABA was obtained by the oxidation chemical reaction m-aminobenzoic aid and ammonium persulfate. In the characterization of Pt(IV) ions adsorbed PABA polymer, FT-IR spectroscopy, FE-SEM (Field Emission Scanning Electron Microscope) and EDS (Energy Dispersive Spectroscopy) were used. In the adsorption studies; the effect of acidity, temperature and concentration of Pt(IV) ions were investigated. The optimum pH was found to be 4. The adsorption data were applied to Langmuir and Freundlich isotherms. Pt(IV) adsorption capacity of the PABA polymer was calculated as 2362 µg/g. In the adsorption thermodynamic calculations, (ΔG°) values were calculated as 5540, 5217, 4642, -723 kJ/mol at 20, 30, 40 and 50 °C respectively. The enthalpy (ΔH°) of the adsorption was calculated as 610,14 kJ/mol entropy (ΔS°) 187,40 J/mol. The adsorption of Pt(IV) onto PABA polymer was found to be a chemical adsorption proses and by the mechanisms of both complex formation and ionic interaction.